اشتباه استراتژیک دولت تدبیر و امید

به نام خدا

 

یکی از بدترین کارها که هر دولتی ممکنه مرتکب اون بشه تقسیم بندی های کاذب افراد و گروههای جامعه ست ... من منکر تقسیم بندی های درست و منطقی و شناسایی گروههای آسیب پذیر و نیازمند نیستم اما به نظرم اگر هم قرار بر چنین کاری باشد باید کامل ، دقیق و با کمترین ضریب خطا صورت پذیرد و اگر دولت امکان دسترسی به اطلاعات همه مردم را دارا نیست نباید بی گدار به آب بزنه و بین افراد جامعه تبعیض قائل بشه .

من خودم به دکتر روحانی رای دادم و بنابرمصالح دیگران رو هم تشویق به رای دادن کردم و اقدامات صورت گرفته در عرصه های داخلی و خارجی در شش ماه گذشته توسط دولت تدبیر و امید رو با توجه به حجم مشکلات به ارث رسیده قابل قبول و فضای ایجاد شده رو مناسب می دونم اما حمایت چشم و گوش بسته از دولت رو نمی پذیرم و معتقدم هرجا اشکالی – به نظر ما – دیده می شه باید صریح عنوان بشه .

دکتر روحانی در مناظره اول که با موضوع اقتصادی برگزار شد تاکید داشت که علاوه بر یارانه نقدی باید یارانه کالایی هم به " مردم " تعلق بگیره و در این راستا تلاشهایی شد تا امسال در دونوبت سبد کالای حمایتی به " اقشار کم در آمد و آسیب پذیر " داده بشه .

نفس این کار رو قبول دارم و همین می تونه زمینه سازی برای آینده و جایگزینی یارانه کالایی با یارانه نقدی – اگر چنین سیاستی بعدها اتخاذ بشه – باشه ولی دولت باید این رو بدونه که کسی مجبورش نکرده زمانی که امکانات لازم رو برای شناسایی " همه گروههای نیازمند و ضعیف " نداره به چنین کاری دست بزنه و باعث بدبینی و آزردگی بخشی از رای دهندگان به خودش باشه .

کارمندان دولت ، بازنشستگان کشوری و لشگری و طلاب و دانشجویان متاهل حتماً می تونند جزو قشر آسیب پذیر باشند اما واقعا فرقشون با بازنشستگان تامین اجتماعی که حداقل حقوق و دستمزد رو نمی گیرند چیست ؟ چقدر فاصله بین این قشر از نظر درآمدی وجود داره ؟

یا بین کارمندانی که هرماه حقوق ثابت و اضافه کار و بن و پاداش دارند با پیک موتوری ها یا مسافرکش هایی که درآمد ثابتی در ماه ندارند کدام استحقاق بیشتری برای دریافت سبد کالایی دارند ؟ صرف ثبت نشدن اطلاعات یک نفر دلیل مناسبی مبنی بر نیازمند نبودن وی نیست و اگر دولت محترم از شناسایی این قبیل گروهها ناتوان هستش و منابع کافی هم برای اختصاص سبد کالا به همه مردم نداره هیچ اجباری در دادن سبد کالا آن هم با این شکل که دست به چند شقه کردن جامعه بزنه  و  باعث جا گذاشتن گروههایی که حتما واجد شرایط عرفی سبد کالای حمایتی هستند اما نه کارمند دولت می باشند نه بازنشسته لشگری نه شهریه بگیر حوزه و ... بشه دستاوردی جز احساس دلخوری و تبعیض بخشی از مردم به همراه نخواهد داشت ... پیشنهاد می کنم در این زمینه تجدید نظر اساسی صورت بگیره و جلوی این کار غلط و شاید نمایشی گرفته بشه .

 

/ 0 نظر / 62 بازدید