درباره قرعه ایران در جام جهانی 2018

به نام خدا

 

اندرفواید حضور ایران در جام جهانی فوتبال - چه در دوره آتی و چه دوره های قبل - اینه که مفت و مجانی ، بدون ریالی هزینه ، بازی با تیم های بزرگ جهان رو تجربه می کنیم و تازه بابت حضور در جام جهانی یه چیزی هم از فیفا می گیریم !

اگر نگاهی به بازیهای تدارکاتی ایران در سالهای گذشته بیاندازید بجز دو سه مورد خاص ( بازی با آلمان در تهران در مهر 83 اونم بخاطر اختصاص عواید بازی به زلزله زدگان بم که چند ماه بعد اون زلزله قراردادش منعقد شد و به نوعی تا تنور احساسات آلمانی ها بابت بم داغ بود فدراسیون دادکان نون رو چسبوند ! ، بازی با برزیل در مهر 89 در امارات که با تلاش اسپانسرها مقدور شد و بازی با شیلی و سوئد در نوروز 94 به لطف حضور خوب برابر آرژانتین در جام جهانی و البته تلاشها و اسم و رسم خود کی روش ) ما برخلاف سایر تیم های آسیایی با تیم چندان مطرح دیگه ای بازی نکردیم و تمام بازیهای تدارکاتی تیم ملی فوتبال ما در همه سالها برابر تیم های درجه دوم و سوم اروپایی یا آفریقایی و حتی آسیایی بوده !!

بازی با تیم های بزرگ جهان (مثل هلند ، آلمان ، آرژانتین ، پرتغال ) هم منحصر به جام جهانی بوده ، حالا هم دلایل سیاسی داشته هم دلایل مالی که اگه مثلا ما بخواهیم با همین اسپانیا که باید در جام جهانی 2018 باهاش بازی کنیم بازی دوستانه و تدارکاتی داشته باشیم حدود 2 میلیون دلار برامون تموم می شه !!

به نظرم همه باید سعی کنیم به اصل حضور و نمایش آبرومندانه در جام جهانی توجه بیشتری داشته باشیم تا مثل جام جهانی 2006 که با محاسبات مسئول ورزش دولت احمدی نژاد با پیروزی برابر آنگولا و مساوی برابر پرتغال یا مکزیک !! با 4 امتیاز باید صعود کنیم و اگر نکنیم هم همون جا ! رئیس فدراسیون رو برکنار و متقابلاً از سوی فیفا تعلیق بشیم !! باید واقع بین و واقع نگر باشیم و از اصل حضور در جام جهانی و بازی با تیم درجه اول لذت ببریم و خاطره ای خوش برای آینده رقم بزنیم ، حتی اگر مثل بازی با آرژانتین ببازیم !

الحمدلله هم مسئولین ما و هم مردم ما الان به درجه ای از واقع نگری و شعور فوتبالی رسیده اند که توقع بیجا از تیم نداشته باشند و این رو می شه از بازخوردهای مردمی و کارشناسی بعد از قرعه کشی هم فهمید که این بار قرار نیست سطح توقع مردم رو بیجا بالا ببرند و همه بیشتر به یک نمایش آبرومندانه فکر می کنند .

از آخرین قهرمانی ملی ما در فوتبال آسیا بیش از چهار دهه می گذره و آخرین قهرمانی یک تیم باشگاهی ما در آسیا هم 25 سال پیش بود ، در چنین شرایطی و در حالی که امکانات سخت افزاری و فیزیکی ما حتی با امارات هم قابل مقایسه نیست ( چه برسه به اروپا ! ) اگر با واقع بینی و روی کاغذ بخواهیم به نتایج تیم در جام جهانی نگاه کنیم این خواهد بود که چهارم گروه خواهیم شد ، چون برخلاف تصور عامه مردم ، حتی تیم مراکش هم تیم ضعیفی نیست و از سیستم دفاعی منسجم و بازیکنان خوبی برخورداره و این تصور که حتماً مراکش رو می بریم کمی ساده انگارانه ست ، این تیم در جام جهانی 98 تا جایی که یادمه تیم خوبی بود و با بدشانسی حذف شد .

اما با همه این حرفها نباید یک چیز رو از یاد برد و اونم اینه که" ایرانیان مردم روزگار سخت هستند " و غیر قابل پیش بینی !!

توپ هم که گرده و زمین هم دراز و هیچ چیزی بعید نیست حتی شکست دادن اسپانیا و پرتغال ! و صعود از گروه و خیلی هم صلاح نیست از الان موج منفی ساطع کنیم و آیه یاس بخونیم چون در فوتبال و بویژه تیم هایی که سیستم دفاعی و ضد حمله دارند ( مثل ما که حتما هم با یک فوروارد نوک بازی خواهیم کرد ) این امکان وجود داره که بتونند مقابل تیم های بزرگ تر حرفی برای گفتن داشته باشند و حریف رو کنترل و در زمان مناسب ضربه رو بزنند اما از نظر منطقی و علمی و کارشناسی بالا بردن سطح توقعات حتی برای بردن مراکش هم چندان عاقلانه نیست .

 

خلاصه مطلب اینه که واقع بین باشیم اما امیدوار !!

 

/ 0 نظر / 70 بازدید