واکاوی یک موضوع - ساماندهی تعطیلات کشور

به نام خدا

دوشنبه چهارم مرداد ماه 89

 

ولادت منجی عالم بشریت ، مهدی موعود ( عج ) بر همه جهانیان مبارک

 

" این تعطیلات طولانی و بی‏دلیل، هیچ منطق عقلایی ندارد. وضع خوبی نیست که اوّلِ سال،روزهای متوالی - گاهی دو هفته و گاهی بیشتر - همه چرخهای فعّالیت در کشور از حرکتبیفتد. خلاف مقرّرات هم هست، طبق مقرّرات تعطیلیها محدود است. ما در ایّام سال،تعطیلی زیاد داریم که این به زیان کشور است. در بعضی از کشورهای دنیا، طبق فهرستیکه مشاهده می‏کردم، همه تعطیلات رسمی در طول سال از پنج، شش روز تجاوز نمی‏کند. لکنما تعطیلیهایمان بسیار زیاد است.

علاوه بر آن هم عدّه‏ای با بی‏توجّهی و بی‏اعتناییخود به کار، علم، تحصیل و به اشتغالات روزمرّه زندگی و کارهای اداری و سازندگی، براین تعطیلات اضافه هم می‏کنند؛ آن‏هم در آغاز سال. بالاخره در اوّلِ سال، اوّلِ یکدوره جدید مالی و کاری است.

توصیه مؤکدِ بنده این است که هم مسؤولین و هم آحاد مردمعزیزمان تصمیم بگیرند این تعطیلات را کم کنند. این همه تعطیلاتِ پی‏درپی، زیانهاییبه بار می‏آورد که هر چند در اوّل کار محسوس نیست، لکن نتایج آن برای همه زیانباراست. "

اون چه که خوندین بخشی از بیانات مقام رهبری آیت الله خامنه ای در خطبه های نماز جمعه مورخ 16 فروردین ماه 1381 بود ، انتظار می رفت بعد از این صحبتها مسئولانی که ادعای پیروی از ولایتشون گوش فلک رو پر کرده دور هم بنشینند و برای این مشکل اساسی کشور فکری بکنند و بعد کار کارشناسی در قبال ارائه لایحه یا طرحی به حرکت روبه جلوی کشور و ارتقای بهره وری شتاب بدن اما متاسفانه نه در دولت قبل و نه در دولت فعلی و نه در مجالس ششم و هفتم و هشتم تا به این لحظه ( از زمان ایراد این سخنان ) هیچ اقدام و حرکت موثری در این زمینه نشده و همه چیز طبق معمول در حد شعار و حرف و وعده مونده .

ما در طول سال حدود 52 جمعه و 25 روز تعطیل رسمی ثبت شده در تقویم داریم که با احتساب تعطیلی های غیر قابل پیش بینی و من درآوردی ناشی از برف و سرما ، گرما ، آلودگی هوا ، گرد و غبار و پنجشنبه های بیشتر جاها در حدود یک سوم سال می شه !!

هزینه هرروز تعطیلی هم ، چه برای بخش خصوصی و دولتی و چه مشاغل آزاد و روزمزد بسیار زیاد و کمر شکنه و باعث می شه کشور عملاً فلج بشه و جز میلیاردها تومان ضرر چیزی عاید کشور نشه و روحیه خمودگی و سستی و تنبلی و تن پروری به مردم تزریق بشه که آثار عملی این روحیه خودش رو در خروجی و نتیجه کارها و اون چه که تولید و درآمد ملی خونده می شه و آثار خرد و کلانی در همه بخش ها داره کاملاً نشون می ده و دست آخر هم نتیجه این می شه که یک کشور عقب مونده و تنبل خواهیم شد .

برای چابک سازی کارها ، ارتقای بهره وری ، افزایش تولید و درآمد ملی اولین قدم ساماندهی تعطیلات کشور هستش که ما اینجا پیشنهاداتی می دیم تا اگه مسئولین محترم دیدند در نظرشون باشه و روش کار کارشناسی کنند و اگه نتیجه مثبت بود تبدیل به دستورالعمل و قانون بشه .

تعطیلات نوروزی

تعطیلات ثبت شده رسمی در ایام نوروز پنج روز بیشتر نیست اما همه می دونیم به چیزی بیشتر از یک شوخی نمی مونه و حداقل در خوشبینانه ترین حالت کمتر از دو هفته طول نمی کشه  ! به همین راحتی کشور دو هفته می خوابه و تازه بعد دو هفته تا دو هفته دیگه هم همه جا تق و لقه تا همه بدنشون که تو ایام تعطیلی عید تا لنگ ظهر می خوابیدن و فیلم می دیدن و این ور و اون ور روزی صدجا می رفتند کلی هله هوله می خوردن و کیف دنیا رو می کردند بیاد به ساعت کار اداری و محیط اداری و تمرکز به کار دوباره عادت کنه طول می کشه ! پس بهتره بگیم که عملاً فقط یک ماه از دوازده ماه سال این جوری می پره ! بقول مرحوم گل آقا تعطیلات کارمندان به نُه روزی بیشتر شبیه هستش تا نوروزی !

پیشنهاد من اینه که تعطیلات رسمی کشور برای همه اداره ها و بخش های خصوصی و دولتی و مراکز آموزشی  از 28 اسفند تا ششم فروردین تعیین بشه و از روز هفتم فروردین همه دانشگاه ها و مدارس و ادارات دولتی و خصوصی دایر و کار در کشور شروع بشه ، صدا و سیما هم فقط برای 28 اسفند تا ششم فروردین تدارک و برنامه ریزی فیلم و سریال و مستند و برنامه های شاد ویژه نوروز ببینه و از روز هفتم فروردین برنامه ها به روال عادی برگرده .

تعطیلات دوازدهم و سیزدهم فروردین هم که فاقد هرگونه توجیه عقلی و منطقی هستند حذف بشن ، برای پاسداشت روز جمهوری اسلامی و نظام نیازی به تعطیل کردن مملکت که برای همین نظام بسیار خسارت باره  نیست و سیزده بدر هم چیزی جز یک امر خرافی که متاسفانه بیشترین آسیب هم در این روز که روز طبیعت نامیده می شه خود طبیعیت می بینه نیست و اگه خانواده ای اهل گردش و تفریح و سپری کردن بخشی از اوقات خودش در دل طبیعته این کار رو در روزهای جمعه هم می تونه انجام بده و در جای خودش خیلی هم خوبه .

اعیاد مذهبی

اعیاد مذهبی ما عبارتند از عید فطر ، عید قربان ، عید غدیر خم و عیدمبعث که در این بین تعطیلی عید قربان می تونه حذف بشه و بجاش برنامه های ویژه ای در نهادها برای تجلیل از حجاج سابق و جشن این عید در صورت تمایل و نه الزام انجام بشه .

البته در این زمینه باید بررسی بشه که آیا مثل عید فطر قراره هرسال ما نماز عید قربان داشته باشیم یا نه و بررسی هزینه فایده ای در سطح کشور در این زمینه با توجه به مستحب بودن این نماز  انجام بشه که ببینیم به صرفه هست عید قربان هم تعطیل باشه یا نه .

نکته جالب در مورد تعطیلی ها اینجاست که در قانون اساسی ایران و بر طبق اصل هفدهم تعطیل هفتگی رسمی روز جمعه ست و بر طبق قانون کار هم اگه کارگری روز جمعه موظفه سرکار باشه کارفرما موظفه یک روز دیگه بجای جمعه تعطیلش کنه اما خداوند در قرآن حتی تعطیلی روز جمعه رو هم بطور کامل مورد توصیه قرار نداده و اگه به سوره جمعه و آیات 9 و 10 این سوره دقت کنید متوجه می شین که دستور اینه که بعد از نماز جمعه روی زمین منتشر بشین و دنبال کار و کسب روزی خودتون برین و این نشون دهنده اهمیت کسب و کار در اسلام و پرهیز از سستی و خمودگی هستش .. هرچند تعطیلی روز جمعه در کشور و در بقیه کشورها روز یکشنبه صرفاً دلیل مذهبی نداره و از نظر روانی و جسمی لازم به نظر می رسه .  

ولادت های مذهبی

در تقویم رسمی کشور ولادت پیامبر اسلام ( ص ) که اتفاقاً  مصادف با ولادت حضرت صادق ( ع ) هم هستش ، ولادت حضرت علی ( ع ) و ولادت امام زمان ( عج ) تعطیل رسمی هستند که می شه تعطیلی روز ولادت پیامبر اسلام ( ص ) و ولادت حضرت علی ( ع ) حذف بشن و بجای تعطیلی  برنامه ها و جشن های گسترده ای توام با برنامه های فرهنگی در سطح نهادها و و مراکز آموزش و  کشور برگزار بشه که به نظر من موثر از تعطیل کردن اون روز عمل می کنه ، ضمناً می دونین که اهل تسنن در تاریخ روز میلاد پیامبر اسلام ( ص ) با شیعه دچار اختلاف هستند و برای همین ما در جمهوری اسلامی از دوازدهم ربیع الاول هفته وحدت داریم .

متاسفانه ما فکر می کنیم پاسداشت و احترام به یک نفر یعنی تعطیل کردن اون روز و اسراف بیت المال برای برگزاری جشن که باعث میلیاردها تومان خسارت به همین نظام اسلامی می شه ، این اندیشه اندیشه غلطی هستش و در سطح کلان بسیار مضر و مخرب برای یک کشور اسلامی به شمار می ره .

دلیل اینکه من معتقدم روز نیمه شعبان تعطیلیش بمونه هم اینه که شب نیمه شعبان از شب هایی هستش که احیا نگه داشتن تا صبح و نماز و دعا و مستحبات بسیار تاکید شده چون امام زمان ( عج ) هم نزدیکی های صبح به دنیا اومدند و خب ممکنه بعضی ها که شب تا صبح احیا نگه می دارند صبح نتونند به موقع برای رفتن به سر کار بلندشن .

شهادت های مذهبی

بجز شهادت حضرت علی ( ع ) که بیشتر هم بخاطر همون قضیه احیاست و تاسوعا و عاشورا که اصلا کسب و کار مکروهه می شه تعطیلی باقی ایام شهادت معصومین ( ع ) و اربعین رو برداشت ولی بجاش برای روز شهادت هرکدوم از معصومین ( ع ) چه اونهایی که روز شهادتشون تعطیل بوده و چه بعضی های دیگه مثل امام باقر ( ع ) و امام کاظم ( ع ) و ... که روز شهادتشون هیچ گاه در تقویم رسمی کشور تعطیل نبوده برنامه های گسترده ای تدارک دیده بشه و در تمام نهادهای دولتی و مراکز آموزشی قبل و بعد نماز ظهر و عصر که بیشتر از یک ساعت هم در کل طول نکشه از سخنرانان باسواد دعوت بشه بیان در فضائل و سیره اون امام یا معصوم ( ع ) سخنرانی کنند و اطلاعاتی راجع به نحوه زندگی اون معصوم ( ع ) به مستمعین ارائه کنند .

همین طور مسابقاتی با اهدای جوائز در سطح نهادها و مراکز آموزشی برای اون روز و درباره اون معصوم ( ع ) انجام بشه و کلاً کاری بشه که مردم اون روز شهادت که تموم می شه دست پر و با آگاهی ولو یک جمله از زندگی اون معصوم ( ع ) اون روز رو سپری کنند نه اینکه تعطیل باشه و  تا لنگ ظهر بخوابند و یا جمع کنند برن شمال ! خداوکیلی با کدوم کار حرمت اون روز بیشتر حفظ می شه و حالت یادبود پیدا می کنه ؟!!

دز سطح کشوری هم دولت در روز شهادت هر کدوم از معصومین ( ع ) حساب یا صندوق ویژه ای در نظر می گیره و نصف درآمد کشور در اون روز که چون تعطیل نیست کار و تولید و درآمد در جریانه به اون حساب واریز و برحسب سیره اون معصوم ( ع ) صرف کمک به مستمندان ، یتیمان ، بیماران و سایر نیازمندان می شه .

ایام ملی

تعطیلی 29 اسفند که در حقیقت چون نزدیک به لحظات مقدس و خاطره انگیز و دلپذیر تحویل سال هستش در تعطیلات نوروزی ادغام می شه ، اما حقیقتاً هیچ دلیل عقلی و منطقی برای تعطیلی چهاردهم و پانزدهم خرداد وجود نداره تا ایام ارتحال یه ایام عشق و حال و رفتن به شمال تبدیل بشه !!

تعطیلی این دوروز قطعاً باید حذف بشه اما می شه برای یادبود بنیانگذار جمهوری اسلامی نزدیک ترین جمعه به 14 خرداد رو انتخاب کرد و سالگرد امام رو تو همین روز و با کمترین ولخرجی و اسراف از بیت المال که قطعاً روح اون مرحوم رو آزرده می کنه برگزار کرد .

ما خودمون برای سال بابام و عموم و بابابزرگهام و خاله و مادربزرگم همین کار رو می کنیم ، مثلا اگه روز سالشون بیافته چهارشنبه ، اون روز مختصر خیراتی تو محل پخش می کنیم و نماز و قرآن می خونیم ولی خیرات اصلی و  رفتن به بهشت زهرا و جمع شدن سرخاک رو جمعه عصر انجام می دیم و برنامه ریز اصلی همه مراسم ها و تدارک کننده و جمع کننده فامیل هم خود من هستم !!

می شه برای سال امام خمینی که با این پیشنهاد روز جمعه برگزار خواهد شد از قبل با هماهنگی ستاد برگزاری نماز جمعه از رهبری دعوت کرد تا نماز جمعه به امامت ایشون برگزار بشه و جز ایشون و قبلش نوه امام به نمایندگی از بیت امام برای عرض خیر مقدم به مردم و رهبری سخنران دیگه ای نباشه و خود بیت امام هم به عنوان صاحب عزا در تصمیم گیری برای نحوه برگزاری مراسم و انتظامات و ... حضور پررنگی داشته باشند و کسی برای این بیت شریف و آزادمنش جرات تعیین تکلیف و پیغام پسغام نداشته باشه .. این حق مسلم اونهاست .

روز پانزدهم خرداد هم حتما باید در سطح کشور و بخصوص قم و ورامین گرامی داشته بشه و برنامه هایی در این زمینه تدارک دیده بشه و به نسل جوان اطلاعات لازم در مورد این روز تاریخی داده بشه اما نیازی به تعطیل کردن این روز و خوابوندن کشور نیست .

تعطیلی بیست و دوم بهمن قابل برداشتن نیست چون ما تو این روز برنامه راهپیمایی گسترده ای داریم ولی امیدوارم روزی بجایی برسیم که این روز مورد سوء استفاده سلیقه ای و جناحی قرار نگیره و متعلق به همه آحاد ملت ایران باشه و همه این حس درشون بوجود بیاد که بین اصل نظام جمهوری اسلامی ایران با مسئولینش و عملکرد مسئولین و بی کفایتی ها و سوء مدیریت ها تفاوت وجود داره و این روز واقعاً یک روز ملی و یک جشن ملی بشه .

 این روز بالقوه این خاصیت رو داره اما برای بالفعل شدنش مسئولین محترم باید کمک کنند چون مشکلات در این راه زیاده و باید به مردم ( نه اون مردمی که تو تلویزیون نشون می دن و از همه چی راضی هستند ! ) این حق رو داد که از بعضی مسائل و این نحوه اداره کشور ناراحت و ناراضی باشند .

تعطیلی روز پنجشنبه

ظاهراً این جمله " ایران فقط تهران نیست " از جانب دولت عدالت محور فقط جنبه شعاری و انتخاباتی داشته چون همین دولت در تبصره 3 ماده 87 لایحه مدیریت خدمات کشوری صراحتاً قید کرده که کلیه دستگاههای اجرایی استانی موظفند ساعات کار خود را در شش روز هفته تنظیم کنند و داخل پرانتز اومده که ستاد مرکزی دستگاههای اجرایی مشمول این حکم نمی باشند !!

خب ستادهای مرکزی هم اکثراً تهران هستند و حتی با قانون جدید کوچ دادن دستگاهها و کارمندان از تهران بازهم تهران می مونند !! اصلاً واقعاً چه معنی داره اکثر ادارات و نهادهای دولتی تو تهران مثل دادگستری ، ثبت احوال ، بیمه ، دارایی ،  قسمت اداری دانشگاه ها و  .. پنجشنبه ها کلاً تعطیل باشند ولی تو شهرستان ها عمدتاً ( نه کاملاً ) این طور نباشه ؟!!

اصلا معنی تعطیل کردن کامل پنجشنبه ها چیه ؟ من نمی گم هشت صبح تا چهار عصر ولی حداکثر پنج ساعت کار برای روزهای پنجشنبه لازمه و کارمندان عزیز می تونند ناهار رو با خانواده صرف کنند اما تعطیلی کامل روزهای پنجشنبه کاملاً بی معناست و باید حذف بشه .

این که تو خارج بعضی ها شنبه و یکشنبه تعطیل هستند دلیل نمی شه ما هم بیاییم دوروز کامل تعطیل کنیم چون اونها روز دوشنبه تا جمعه واقعاً کار می کنند و کارشون مفید و با خروجی قابل قبوله و این طور نیست که فقط بشینند چایی بخورند و پشت کامپیوتر بازی کنند یا وبگردی کنند و به فک و فامیل و دوستان با تلفن دولتی تلفن هاشون رو بزنند !! هروقت ما هم مثل اونها شدیم اون وقت مردم حق دارند بیان ادعا کنند که دوروز تعطیل کنین !

تعطبلی های غیرقابل پیش بینی

حسب تبصره 2 ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری می شه با این جور تعطیلی ها مقابله کرد ، این قانون این اختیار رو به مدیران داده تا برحسب شرایط جغرافیایی و فصلی ساعات کاری رو تنظیم کنند و مدیران ما باید حتما از این تبصره به نحو احسن استفاده کنند و دولت هم حتما باید در این زمینه دست استانداران رو باز بگذاره و بقول اصول مدیریت تفویض اختیار کنه .  

مثلاً بجای تعطیلی های غیر قابل پیش بینی و ناگهانی ناشی از گرما می شه در بعضی استانها مثل خوزستان ، هرمزگان و بوشهر بطور آزمایشی ساعات کاری بعضی ادارات رو از صبح تا عصر به غروب تا نیمه شب تغییر داد یا ساعات کاری بعضی بانکها و بعضی شعب با یکپارچه کردن سیستم در سطح کشوری یک درمیون صبح تا عصر و عصر تا نیمه شب باشه به نحوی که در کارهای بانکی مردم مثل تجار که با بقیه استانها و یا حتی خارج ارتباط دارند اخلال ایجاد نشه و از اون طرف هم کارمندان بانکها هم این احساس درشون بوجود نیاد که دوزیست هستند و در سرما و گرما دارای مقاومت های ویژه ای هستند که غیر قابل تعطیلی هستند !!

البته این پیشنهاد مستلزم بررسی های امنیتی و همین طور زیرساخت هایی هست که باید باشه و محدودیت های خانم ها و امنیت ادارات در نیمه شب و بعدش خیابونها رو هم باید در نظر گرفت ولی با رعایت و لحاظ شدن مسائلی مثل دورکاری یا کار از منزل تو خانم ها ( اونم نه هر کاری ) و... می شه این مشکلات رو رفع کرد .

دولت باید چیزی بنام بین التعطیلین رو فراموش کنه و اگه موردی پیش اومده که مجبوره اعلام تعطیلی کنه قبلش به مردم اطلاع بده تا برنامه ریزی کنند و وجود نیروهای کشیک در کلیه نهادها برای راه انداختن کار مردم بصورت شیفتی در ایام تعطیلی حتماً لازمه .

اینها خلاصه ای بود از اونچه می شد راجع به ساماندهی تعطیلات کشور گفت ، برای ارتقای بهره وری هم استفاده از آموزش های مداوم و بروز نگه داشتن کارمندان و ارزیابی اونها با امتحانات دوره ای و دخالت دادن نمرات این امتحانات در تشویق و تنبیه و ارتقای کارمندان بسیار موثر می تونه باشه .

/ 0 نظر / 8 بازدید