باورهای رایج نادرست بهداشتی درمانی - قسمت اول

به نام خدا

 

 

آموکسی سیلین و پنی سیلین تو گلودردها !

 

خیلی دیده می شه طرف با علائم سرماخوردگی ویروسی می ره پیش پزشک و براش آنتی بیوتیک که عمدتاً هم آموکسی سیلین و پنی سیلین هستند تجویز می شه !

اولاً برطبق کتب معتبر پزشکی در سرماخوردگی که منشا ویروسی داشته باشه تجویز آنتی بیوتیک محلی از اعراب نداره ، تجویز نابجای آنتی بیوتیک فقط و فقط باعث مقاوم شدن میکروبها در آینده به آنتی بیوتیک های معمول هستش که باعث می شه نیاز به تجویز آنتی بیوتیک قویتری باشه و هزینه و دردسرش هم اول و آخر به خود بیمار برمی گرده .

یک پزشک باید این هنر رو داشته باشه که اولاً بتونه بین سرماخوردگی ویروسی ، عفونت استرپتوکوکی ( که آنتی بیوتیک می خواد ) و آنفلوآنزا افتراق قائل بشه و بعدش هم باید با هر مورد جداگانه برخورد مناسب کنه و تصمیمات لازم رو اتخاذ کنه .

مثلاً ممکنه یه عزیزی با گلودرد و آبریزش بینی و عطسه و درد بدن به پزشک مراجعه کنه و هیچ بیماری زمینه ای نداشته باشه و بجز اون سرماخوردگی چهارستون بدنش سالم باشه اما پشت سرش یه بیمار دیگه بره که همین علائم رو داره و سرماخوردگیش ویروسیه اما مثلاً از قبل بیماری دریچه ای قلب یا بیماری کلیوی هم داشته .

خب تو این شرایط باید در مورد اولی فقط یه سری درمانهای علامتی و حمایتی و توصیه های بهداشتی انجام بشه و نیازی به آنتی بیوتیک ( اونم دوتا دوتا !! ) نیست اما در مورد دومی که دریچه های قلبش هم مشکل دارن صرف درمان علامتی کافی نیست و باید آنتی بیوتیک هم تجویز بشه .

پس بهتره موردی با بیماران برخورد بشه و در مورد همه یه حکم کلی و یه نسخه از پیش تعیین شده !! داده نشه ، در ضمن مردم هم باید درک و فرهنگشون رو اون قدر بالا ببرن که تجویز آنتی بیوتیک رو نشونه باسواد بودن پزشک یا تشخیص درست بیماری شون نذارن !! خیلی زشته آدم گنده طاقت دو روز مریضی رو نداشته باشه ! مردم باید بدونند هر گلودرد یا سوزش گلویی نشونه یک میکروب خطرناک نیست و خیلی پزشکان باسواد بعد معاینه و مطمئن شدن از مواجهه با یک عفونت ویرال یا ویروسی و نبودن سایر مشکلات از بقیه جهات  از تجویز آنتی بیوتیک خودداری می کنند که جداً خدا عوضشون بده !

 

دگزامتازون تو سرماخوردگی ؟!!  

یکی دیگه از شاهکارهای بعضی عزیزان پزشک اینه که علاوه بر آموکسی سیلین و پنی سیلین تو سرماخوردگی تنگش یه دگزامتازون هم می ذارن ! این از اون تجویزهایی هستش که پشتوانه علمی درست حسابی نداره و اساساً تجویز کورتیکواستروئیدها ( کورتون ها ) تو عفونت های حاد جایز نیست .

شاید بخاطر خاصیت ضد التهاب بودن دگزامتازون یه مقدار علائم بیمار تخفیف پیدا کنه اما مسلمه که این تجویز جنبه درمانی نداره و بیماری رو درمان نمی کنه و اگه زیاد هم تجویز بشه و این رویه باب بشه مطمئناً عوارض هم داره و بهتره این تجویز اگه قراره انجام بشه فقط محدود به موارد استثنایی و ویژه بشه .

انار و قرص آهن ؟

موقعی که پزشک یا کارشناس بهداشتی برای بیماران کم خون که عمدتاً هم خانم ها هستند داروی آهن که ففول یا فرفولیک یا فروگلوبین یا فروس سولفات یا هرچیزی مشابه اینهاست تجویز و توصیه می کنند بهشون این سفارش رو هم می کنند که بهتره این دارو رو با میوه هایی مثل مرکبات که ویتامین C دارن بخوری تا جذبش مثلاً 4 برابر سریع تر بشه .

تا اینجا درست .. اما موقع توصیه و آموزش باید حتماً به این نکته هم تاکید بشه که داروی آهن رو با انار نباید مصرف کرد چون انار حاوی موادی بنام تانن هستش که باعث می شه جذب آهن مختل بشه ، مثل این می مونه شما قرص آهن رو با چایی بخوری !

البته فاصله دوساعته گذاشتن منعی نداره ، مثلاً شما ساعت یازده صبح قرص آهن رو با یه پرتقال یا نارنگی می خوری دوازده و نیم ناهارت رو میل می کنی و یک به بعد می تونی اگه دلت خواست انار بزنی به بدن ! البته اگه دلت بخواد آهن غذات هم خوب جذب بشه اناره رو می ذاری عصر می خوری دیگه !

آمپول ب کمپلکس ب 12

تو خیلی از تجویزهای پزشکی به این نکته توجه نمی شه که تو یه فردسالمی که گیاه خوار نیست و از گوشت ها و غذاهای حیوانی به مقدار معمول استفاده می کنه و بیماری خاصی تو دستگاه گوارش نداره که مانع جذب ویتامین B12 بشه و سالمند هم نیست ماهها و بلکه سالها طول می کشه تا ذخایر ویتامین B12 کبدش تخلیه بشه ، حالا تجویز یه آمپول که الان تجاریش با اسم نوروبیون هم اومده به کنار دیگه تجویز هفته ای و حتی روزی یه آمپول دیگه چه صیغه ای بید ؟!!!

این رو هم بگم تا جایی که من متوجه شدم بخشی از اثرات این آمپول جنبه روانی و تلقینی داره ، به هر حال تو افراد سالم و خوش غذا ! تزریق مکرر این آمپول خیلی منطقی نیست .

خانم ها با خیال راحت شیرینی جات می خورن !

علاوه بر اینکه مصرف زیاد شیرینی ، کیک ، کلوچه و کاکائو تو خانم هایی که در سنین بلوغ هستند می تونه در تشدید جوش های صورت دخیل باشه مصرف زیاد و بی رویه ( حالا ما داریم می گیم یه وقت بعضی ها از اون ور بوم نیفتند دیگه کلاً تحریم کنند ! ) شیرینی جات باعث می شه ترشح هورمون های انسولین و استروژن بیشتر بشه و این ترشح هورمون زیادی باعث افزایش رشد بافتی در نواحی مثل تخمدان و رحم می شه و خودش رو به شکل کیست تخمدان و فیبروزهای رحمی و حتی ان شالله که هرگز پیش نیاد سرطان رحم نشون می ده ، در این میون نقش شکر از همه پررنگ تره .. برادرانه به همه خانم ها و دخترخانم ها توصیه می کنم تا جایی که می تونند مصرف شکرشون رو چه به شکل چایی شیرین چه به شکل کلوچه و بیسکوییت و شیرینی ها پایین بیارن و به حداقل ممکن برسونند .

قرص سرماخوردگی پیشگیری می کنه !

 آدم کم نمی بینه طرف دوتا عطسه می زنه برای اینکه سرمانخوره خودش رو می بنده به قرص سرماخوردگی تا پیشگیری کنه !! قرص هایی که بنام قرص سرماخوردگی معروف هستند و در بازار دارویی کشور هم موجود ( مثل آدولت کُلد ، بایولنول کُلد و کُلد استاپ ) از سرماخوردگی پیشگیری نمی کنند بلکه بخاطر ترکیباتی که توشون موجوده ( مثل استامینوفن ، کلرفنرآمین ، دیفن هیدرامین و پسودوافدرین و ... که بسته به نوع قرص فرق داره ) علائم سرماخوردگی مثل درد ، تب ، عطسه ، آبریزش بینی و احتقان بینی رو تخفیف می دن والا سرماخوردگی یه ویروسه که وارد بدن می شه و کار خودش رو انجام می ده و بعد طی دوره اش از بدن خارج می شه و اون دوره هم بسته به مقاومت و ایمنی بدن هرکس مدتش فرق می کنه و معمولاً تو اونهایی که سالم هستند و بیماری زمینه ای ندارند و تغذیه خوبی دارن و زندگی بدون استرس یا کم استرسی رو می گذرونند دو سه روزه بیماری رفع می شه ، هنوز برای مقابله با خود ویروس سرماخوردگی که رینوویروس ها هستند داروی اختصاصی پیدا نشده و ویتامین C و روی هم فقط می تونند با بالابردن ایمنی بدن از شدت و مدت بیماری کم کنند و در حقیقت کارشون غیر مستقیمه نه به باور رایج مستقیم .

یه نکته هم بگم و اون اینه که عزیزانی که این داروهای ترکیبی سرماخوردگی رو مصرف می کنند در مصرف جداگانه استامینوفن احتیاط کنند چون تو خود این داروها هم استامینوفن وجود داره و اگه جداگانه هم بخوان درکنار اینها استامینوفن رو هم بخورن ممکنه دوز مجاز روزانه استامینوفن از حد معمول بزنه بالا !

آب گریپ فروت هرچقدر بخوریم بی ضرره چون ویتامین C داره !

ماهم منکر اینکه گریپ فروت و آب گریپ فروت ویتامین Cدارن و به اندازه در سلامتی مفید هستند نیستیم اما اشکالی که آب گریپ فروت برای افرادی که به علت بیماری بعضی داروها رو مصرف می کنند اینه که باعث مهار یه آنزیمی بنام CYP تو کبد می شه که کارش پاکسازی داروها از بدنه .

خب حالا اگه این آنزیمه که تو کبد داروها رو از بدن پاکسازی می کنه مهار بشه چی می شه ؟ معلومه دیگه ! اون دارو دیگه پاکسازی نمی شه ! پاکسازی هم نشه بجای اینکه از بدن دفع بشه تو بدن تجمع پیدا می کنه و دوزش از حد معمول بالاتر می ره و باعث ایجاد عوارض حتی شدید می شه.

البته این اثر وقتیه که آب گریپ فروت زیاد مصرف بشه و شاید یه فنجون یا حتی نصف لیوان هم مشکلی ایجاد نکنه که البته بسته به دارویی که فرد مصرف می کنه و بیماری که داشته پزشک باید تعیین کنه آیا می تونه آب گریپ فروت مصرف کنه یا نه و اگه می تونه چه مقدار ؟

مثلاً از جمله کسانی که نباید آب گریپ فروت مصرف کنند کسانی هستند که داروهای پایین آورنده چربی خون مثل لوواستاتین ، آتورواستاتین و سیمواستاتین یا همون خانواده استاتین ها رو مصرف می کنند و اگه دوز این داروها بالا بره ممکنه منجر به مشکلات عضلانی حادی بشه .

هفته ای یه دونه D3 ؟!!!

پنج سال پیش یه سمیناری تو بیمارستان طالقانی رفته بودم که اونجا پزشکان فوق تخصص غدد از اینکه پزشکان عمومی بدون توجه ، بی رویه آمپول D3 برای بعضی مشکلات عضلانی و استخوانی و... تجویز می کنند اونم روزی و هفته ای و ماهی یه بار ! خیلی شاکی بودند .

یه آقای دکتری می گفت نباید بیشتر از سالی یه آمپول یا هر 6 ماه نصف آمپول در بسیاری از موارد معمول ( کاری با بیماریهای خاص که دفعات تجویز کوتاه تره نداریم ) تجویز بشه چون ویتامین D ویتامین محلول در چربی هستش و بالارفتن میزانش در بدن می تونه مشکل ساز بشه و حتی می گفت ما تو همین بیمارستان طالقانی چند مورد مرگ به همین علت داشتیم .

واقعاً باعث تاسفه که طرف پاش درد می کنه می ره پیش یه دکتر بهش دوسه تا آمپول D3 می ده می گه هر روز یا هفته ای یه باریا حتی ماهی یه دونه بزن ! عزیزان توجه کنند یه آمپول ناقابل D3 سیصد هزار واحده !

_________________________________________________________________

امام حسن عسکری ( ع ) : از علامات مومن بعد از نماز پیشانی را به خاک در سجده گذاشتن و " بسم الله الرحمن الرحیم "  را بلند گفتن است .

/ 0 نظر / 308 بازدید