پزشکی در اسلام - قسمت بیست و ششم

به نام خدا

 

امام صادق ( ع ) : از شانه کردن مو در حمام بپرهیز ، چرا که وبای مو می آورد .

در مو اختلالی فیزیکی بنام موخوره یا Trichoptlosis وجود داره که در اثر آسیب فیزیکی به موها ( ضربه یا حرارت مثل نور شدید آفتاب ،  سشوار ، اتوی مو ، بیگودی ، فر دائمی ،  ناجور برس زدن و امثال اینها ) ایجاد می شه .

البته خانم هایی هم که زیاد مواد شیمیایی مثل اکسیدان و رنگ و دکلره  استفاده می کنند هم کاملا در معرض این اختلال هستند ، در این اختلال اون فیبرهای محافظتی انتهایی مو از بین می رن و مو در قسمت انتهایی حالت دوشاخه و چند شاخه پیدا می کنه .

از جمله راههای پیشگیری از موخوره کوتاه نگه داشتن مو ، اجتناب از استفاده مکرر از اون مواردی که بالا گفتیم و باعث موخوره می شن و  خودداری از شانه کردن موها در حالت خیس موقع استحمام و بعد از اون هستش که در حدیث امام هم به اون اشاره شده و با توجه به فهم مردم اون زمانه از اصطلاح " وبای مو " استفاده شده که قابل درک باشه .

وقتی شما موهاتون خیس باشن و در اون حالت اونها رو شانه کنین مثل این می مونه که با خودکار روی کاغذ خیس مطلب بنویسین و نتیجه هم این می شه که اون کاغذ پاره می شه ... عین همین اتفاق ممکنه برای موها بیافته چون موی خیس کاملا ضعیف و شکننده و آماده هر نوع آسیبی مثل مو خوره و ریزش هستش .

می گن برس های چوبی برای پیشگیری از موخوره بهتر هستند تا برس های فلزی ولی اصل مهم خشن برس نزدن در هر حال باید رعایت بشه ، گاهی می شه موقع ابتلا به موخوره موها رو کوتاه کرد و از روغنی مثل روغن بادام یا زیتون یا نارگیل که کمی گرم شده باشه ( کمی !! )  استفاده کرد .

مصرف مایعات باید به حد کافی باشه و تو حمام آب داغ رو سر باز نکرد ، آخرین آبکشی رو هم با آب سرد انجام بدین تا از روزنه ها و فولیکول های مو مراقبت بشه ، موقع شامپو زدن هم همه موها رو بالا جمع نکنید ، از بعضی ژل های شیمیایی هم کمتر استفاده کنید ... کلاً تو موخوره پیشگیری نقش خیلی پررنگی داره .

اگه عادت به سشوار بعد حمام دارین کم کم این عادت رو کنار بگذارین و بذارین موها خودشون به حالت طبیعی خشک بشن یا خیلی ملایم با حوله خشک کنین ... سشوار خیلی چیز خوبی نیست و فقط در مواردی که فوریتی دارین استفاده کنین ، خود طرز استفاده صحیح از سشوار هم مهمه .

در موقعی که موهاتون خیس هستند ( مثل حمام یا بعد حمام ) و دوست دارین اونها رو مرتب کنین این کار رو با حرکات انگشت به طور ملایم انجام بدین و بازم تاکید می کنم اون موقع وقت مناسبی برای شانه زدن نیست ، البته بعضی متخصصان می گن اونایی که موهای مجعد و فر دارند ( مثل بعضی آفریقایی تبارها ! ) می تونند در حالتی که کمی مو خیس باشه شانه زدن رو انجام بدن چون در حالت خشک شانه زدن براشون سخته اما این شامل اکثریت مردم نیست و بطور کلی عموم مردم باید نکاتی رو که گفتیم رعایت کنند و استثنا هیچ وقت قاعده و مبنا نیست .

پی نوشت : فرا رسیدن عید فطر رو خدمت شما و خانواده محترم تبریک عرض می کنم و امیدوارم در ماه رمضان طاعات و عباداتتون مقبول درگاه خداوند یکتا قرار گرفته باشه .

 


 

/ 0 نظر / 55 بازدید