سرود ملی

به نام خدا 

وقتی در بازیهای یورو یا جام جهانی ، بازیکنان ، کادرفنی و تماشاگران خارجی رو می بینم که با شور و حرارت و احساسات سرود ملی کشورشون رو می خونند حسادت می کنم !

به نظر من سرود ملی هر کشور باید واقعا سرود " ملی " باشه و فقط اشاره به اشتراکات ملت کنه تا همه مردم فارغ از هر نظر سیاسی که دارند زمانی که - بخصوص در چنین موقعیت هایی - قرار می گیرند چنان با شور و اشتیاق و حرارت سرود ملی شون رو بخونند که آدم لذت ببره ولی متاسفانه سرود ملی فعلی ما فاقد این ویژگی هاست و نمی تونه باعث وحدت و همنوایی همه ایرانیان در هر جای دنیا فارغ از هر نظر سیاسی بشه .

سرود ملی ما بیشتر از اونکه به ایران و ایرانیان و خاک و سرزمین ایران اشاره داشته باشه حول نظام سیاسی ایران دور می زنه که شاید مورد اتفاق نظر همه ایرانیان نباشه - با درست یا غلطش کاری ندارم - و در مجموع نمی شه اسمش رو سرود " ملی " گذاشت و کلاً فاقد اون شور انگیزی لازمه که این روزها تو سرود ملی خیلی از کشورها می بینیم . 

به نظر من سرود ای ایران ای مرزپرگهر که در همین نظام فعلی سیاسی ما هم بارها در انتخاباتها و راهپیمایی ها از تلویزیون حکومتی پخش می شه بیشتر مناسب سرود " ملی " ایران هستش ولی ظاهرا اشکالش از دید تصمیم گیرندگان اینه که مربوط به رژیم گذشته می باشه هرچند در این سرود کوچکترین اشاره ای به رژیم گذشته نشده و تمام اشارات این سرود کاملا به سرزمین و خاک ایران و مسائلی هستش که مورد اتفاق همه ایرانیان در همه جای دنیا با هر عقیده و مسلک سیاسی به شمار می ره . 

به امید اینکه روزی ما هم صاحب سرود ملی بشیم که هر ایرانی در هرجای دنیا و با هر عقیده و نظر سیاسی زمانی که شنید با شور و حرارت و احساسات دوست داشتنی بشنوه و همنوایی کنه . 

/ 0 نظر / 61 بازدید