فاین تذهبون جناب پرزیدنت ؟!!

به نام خدا

دوشنبه پنجم مرداد ماه 88

حقیقتا تصمیم نداشتم تا هفته آینده مطلب جدیدی در وبلاگ بگذارم و خودم دوست دارم فاصله بین دو مطلب حداقل یک هفته باشه اما متاسفانه بعد از انتخابات اون قدر روند اتفاقات سریع و پرشتاب شده و اون قدر رئیس جمهور محترم بی تدبیری به خرج می دن که واقعا آدم نمی تونه بی تفاوت بشینه و همین جوری نگاه کنه .

اول از اتفاقات دیروز شروع می کنیم ، همون طور که در یکی از مطالب اردیبهشت ماه گفته بودم بواسطه تغییرات پیاپی وزرا ، دولت نهم در صورت تغییر یک یا دو وزیر دیگه ( فوت ، عزل ، استعفا ء ، برکناری با استیضاح ) مشمول اصل 136 قانون اساسی می شد که متاسفانه به شکل غیر رسمی در فاصله هفت روز مونده به پایان دولت نهم تا پاش هم رفتیم و به شکل قانونی هم اگه مصلحت سنجی ها نباشه و تفسیر درستی از این اصل ارائه بشه همین الان هم دولت رسمیت نداره و باید برای همین چند روز باقی مونده هم از مجلس رای اعتماد بگیره!!که دلیلی جز بی تدبیری و اخلاق خاص رئیس جمهور مهرورز نداره .

اصل 136 قانون اساسی می گه " رئیس جمهور می تواند وزرا را عزل کند و در این صورت باید برای وزیر یا وزیران جدید از مجلس رای اعتماد بگیرد و در صورتی که پس از ابراز اعتماد مجلس به دولت نیمی از هیات وزیران تغییر نماید باید مجدداً از مجلس شورای اسلامی برای هیات وزیران تقاضای رای اعتماد کند "

بر طبق این اصل و استفساریه شورای نگهبان در سال 62 در پاسخ به مهندس موسوی نخست وزیر وقت ، ملاک تغییر دفعی یا تدریجی نیست و به هر شکل که به این نصاب برسه دولت مشمول رای اعتماد مجدد می شه و ملاک تغییر تعداد وزارتخانه ها هم نیست و مهم تعداد وزارتخانه ها در زمان به نصاب رسیدنه نه ابتدایی که دولت  رای اعتماد می گیره .

در دولت آقای احمدی نژاد از سال 84 تا الان وزیر دادگستری که فوت شده ، وزرای آموزش و پرورش ، رفاه ، تعاون ، نفت ، صنایع و معادن ، راه و ترابری ، امور اقتصادی و دارایی ، کشور ( دو بار ) ، اطلاعات رسماً تغییر کرده اند که با این حساب اگر تغییردر وزارت کشور رو یک بار حساب کنیم ده تغییر حاصل شده و چون تعداد وزارتخانه ها بیست و یکی هستش با این محاسبه دولت نیازی به رای اعتماد مجدد نداره .

 اما نکته مهم اینجاست که بر اساس همین اصل 136 به نظر می رسه نباید وزارت کشور رو یک بار حساب کنیم ، چون اون وزیری که از مجلس رای اعتماد گرفته هم جزو  " هیات وزیران " محسوب می شه دیگه ! حالا برای یک وزارتخونه دوبار هم باشه به هر حال طرف انسانه و رفته مجلس رای گرفته ولی خب یا به مصلحت نیست این جوری حساب بشه ! یا شورای نگهبان واقعا چنین برداشتی نداره که طبق اصل 98 قانون اساسی نفسیر قانون اساسی فقط به وسیله اونها و با تصویب سه چهارمشون انجام می شه .

البته دیروز عصر برای ساعاتی دولت از رسمیت افتاد و مشمول 136 شد و اون موقعی بود که علاوه بر برکناری وزیر اطلاعات ، برکناری وزیر ارشاد هم حتی توسط خبرگزازی ها و پایگاه های اطلاع رسانی و شبکه پیامکی خود دولت اعلام شد ( والبته وزیر کار و  وزیر بهداشت که ظاهرا جدی نبود )  و برای وزارت ارشاد سرپرست هم تعیین شد  و خود سرپرست هم تایید کرد که حکم گرفته ولی ظاهرا آقایون بعدش تازه فهمیدن که مشمول اصل 136 می شن و بلافاصله حکم رو پس گرفتند و برکناری وزیر ارشاد رو تایید نکردند .

وزیر ارشاد هم که چنین دید حدود ساعت نه دیشب در نامه ای به احمدی نژاد اعلام کرد که از فردا در محل کارم حاضر نمی شم و فقط از نامم می تونین به عنوان  " عدد " استفاده کنید تا دولت از رسمیت نیافته که اگر رئیس جمهور این نامه رو به عنوان استعفاء بپذیره دولت از رسمیت خواهد افتاد والا در غیر این صورت و با تفسیری که دو سه تغییر وزارت کشور یکی حساب شده اگه خدای ناکرده اتفاقی برای بقیه وزرا تو این چند روز باقی مونده نیافته دولت می تونه به کارش ادامه بده و این دوره رو بدون رای اعتماد مجدد تموم کنه .

پر واضحه که آقای احمدی نژادکه دولتش اینچنین لب مرزه می تونست این چند روز رو هم دندون رو جیگر بذاره و صبر کنه بعد مراسم تنفیذ و تحلیف و شروع دولت دهم  وزرا رو عوض کنه و این همه هم جنجال و مشکل برای کشور درست نکنه ولی ظاهرا تحمل این عزیزان حتی برای یک روز هم برای رئیس جمهور دشوار بوده !!! و به نوعی با این کار خواسته بشکنتشون و خردشون کنه .

گناه این وزرا هم جز پشت سر رهبری واستادن چیز دیگه ای نبوده ! ظاهرا در جلسه چهارشنبه دولت احمدی نژاد به نوعی از رهبری بابت دستور عزل مشایی  گله کرده و این وزرا که نزدیکی  و ارادت خاصی به رهبری دارند ( و همین طور بعضی وزرای دیگه مثل بهداشت و کار ) به عدم اجرای دستور رهبری اعتراض کردند و جلسه رو که ظاهرا بعدش به ریاست مشایی هم تشکیل شده ! ترک کردند و این طوری هم جوابشون رو گرفتند .

آقای مشایی در پنجشنبه 25 تیر در مشهد به عنوان معاون اول انتخاب شد ، شنبه 27 تیر رهبری دستور لغو حکم و کان لم یکن شدن حکم مشایی رو صادر کردند که من یکشنبه شب  غیر مستقیم به اطلاعتون رسوندم ،  آقای مشایی همون شب تو سایتشون شایعه استعفاء رو ساخته " دشمنان ولایت و دولت کریمه " خوندند و بعدش هم مخالفان رو  " حسود ، نادان و سهم خواه "  خطاب کردند .

چند روزی آقای احمدی نژاد که معروف به ولایت مداری هم بودند ! مقاومت کردند و امید داشتند که سر و صداها بخوابه ( نامه ایشون به مشایی رو بخونید  ) و در گفتگو با واحد مرکزی خبر عنوان کردند مشایی معاون اول می ماند و در جلسه تودیع مشایی از میراث فرهنگی به بهترین شکلی از ایشون تمجید کردند و از کسانی که به ایشون اعتراض دارند گله کردند و آخر هفته هم که رسما مشاور مطبوعاتی ایشون وجود چنین نامه ای رو که همه سایتهای اصولگرا تایید کردند زیر سوال بردند و دفتر رهبری مجبور به انتشار عمومی نامه شد .

البته در نهایت هم دستور رهبری اجرا نشد ( کان لم یکن بودن و لغو حکم مشایی خواست رهبری بود که باید از جانب انتصاب کننده یعنی احمدی نژاد انجام می شد که نشد ) و آقای مشایی که دید هوا پسه و حتی دانشجویان بسیجی و اصولگراها هم علیه اش موضع گرفتند در یک اطلاعیه یک خطی که اصلا معلوم نبود خطاب به کی هستش ! و شکل یک استعفای اداری رو نداشت کنار کشید ( البته بعدش یه نامه هم به احمدی نژاد داد و سر نظام منت گذاشت که من از اول مایل نبودم بپذیرم و چون شما اصرار کردی قبول کردم ! )

 و آقای احمدی نژاد هم با جو حاکم و علنی شدن قضیه چاره ای جز پذیرش نداشت و در یک نامه دو خطی خشک و کم سابقه به رهبری که خیلی هم مودبانه نبود گفت که خواست شما اجرا شد ( که واقعا هم نشد ، عزلی در کار نبود ) و در عوضش هم یک نامه عارفانه – عاشقانه به مشایی نوشت و ازش تقدیر کرد و فردای همون روز هم مشایی مشاور و رئیس دفتر احمدی نژاد شد !!

البته همون طور که رهبری گفتند اگه کسی برای پستی صلاحیت نداشت دلیل نمی شه برای بقیه پست ها هم صلاحیت نداشته باشه ( مثل آقای احمدی نژاد که برای حداکثر وزارت راه و ترابری صلاحیت داره ) ولی باید دید که حوزه اختیارات رئیس دفتر و مشاور رئیس جمهور چقدر خواهد بود چون با شناختی که از احمدی نژاد دارم هیچ بعید نیست دست دوستانش رو که به هر قیمتی باید حتما باشند ! حتی از وزیر هم بازتر بگذاره ، چون به هر حال باید حرف خودش رو پیش ببره !!  

آره دوستان ! اینهایی که دارین می بینین تازه اول ماجراست ! هنوز نه حکم رئیس دولت دهم تنفیذ شده و نه تحلیف صورت گرفته که آقای احمدی نژاد دارند گرد و خاک می کنند . من از اردیبهشت این روزها رو می دیدم و اگه برین مطالب اون موقع رو ببینین به حرف من می رسین و حالا هم می گم اگه جلوی این وضعیت هر چه سریعتر از جانب عقلا و بزرگان گرفته نشه روزهای بدتری هم در انتطار خواهد بود که عملاً باعث می شه این بی تدبیری ها و لجاجت ها که امروز به ایستادن جلوی رهبری هم کشیده شده باعث بشه کشور دچار مشکل بشه و  فقط هم مردم ضررمی کنند .

سقوط احمدی نژاد زودتر از اونی که فکرش رو می کردم شروع شد ( رجوع به مطالب بعد انتخابات ) چون احمدی نژاد امروز دیگه علناً با رهبری و حامیان و دور و بری های رهبری روبرو شده نه با هاشمی و میرحسین و اصلاح طلبان و اونهایی که به ماهیت و خصوصیات شخصیتی ایشون پی نبرده بودند کم کم دارند به حرف ما می رسند .

این روبرو شدن هم آخر و عاقبت خوشی نداره و اینها این قدر قدرت و نفوذ دارند که احمدی نژاد هیچ کاری ازش بر نیاد .

ولایت مداری فقط به حرف و ادعا نیست ، ولایت مداری به شعار نیست ، ولایت مداری به ظاهر افراد نیست ، ولایت مداری یعنی اینکه آقای احمدی نژاد ، زمانی که رهبری سال گذشته اومده در نماز جمعه از دوست صمیمی شما گله کرده شما که دست به عزلت خوبه بذاریش کنار نه اینکه بیایی علی رغم اینکه از نظر و سلیقه رهبری ( حتی مراجع و علما و همفکران خودت )  مطلع هستی بهش ترفیع هم بدی !! این لجبازی های بچه گانه اول و آخر فقط به خودت و جایگاهت ضربه می زنه نه اونها !

من واقعا سوال می کنم که بعضی ها مگه ولایت سنج دارند که به این نتیجه رسیدند که آقای احمدی نژاد ولایت مداره و خاتمی و موسوی و هاشمی و کروبی در خط ضد ولایت ؟!! رو چه حسابی و با چه معیاری این خط کشی ها رو کردند ؟

مگه همن آقای هاشمی نبود که زمان ریاست جمهوری اش وقتی دید رهبری وزیری رو تایید نمی کنه به مجلس معرفی اش نکرد ؟ مگه همین آقای هاشمی که سابفه دوستی و همکاری پنجاه ساله با رهبری رو داره از پای صندوق رای در دوم خرداد 76 گرفته تا دیدارهای عمومی و تربیون نمازجمعه مورد حمایت کامل و قاطع رهبری قرار نگرفت ؟

مگه همین آقای خاتمی نبود که وقتی دید اعتراض ها به مهاجرانی زیاد شده عوضش کرد ؟ مگه همین آقای خاتمی نبود که مورد تایید صد درصدی رهبری در تربیون نماز جمعه قرار گرفت ؟ مگه همین آقای خاتمی نبود که دو سه روز بعد انتخابش پیش رهبری رفته بوده  و رهبری بهش گفته بود که ببین رسانه های خارجی دارند در موردت چی می گن و آقای خاتمی گفته بوده در کنفرانس مطبوعاتی جوابشون رو می دم و در کنفرانس مطبوعاتی امبدشون رو ناامید کرده بود و بعداً هم به رهبری گفته بود من چون حرف شما یادم بود حرفهای خودم یادم رفت !! ( به نقل  از رهبری در یکی از تریبون های نماز جمعه چند سال پیش گفتم )

مگه آقای کروبی نبود که در مجلس ششم زمانی که حکم رهبری مبنی بر از دستور کار خارج کردن طرح اصلاح قانون مطبوعات رسید بلادرنگ طرح رو از دستور کار خارج کرد و جلوی اعتراضات یه عده هم ایستاد ؟ چطور اینها شدند ضد ولایت و آقای احمدی نژادی که بعد یک هفته از دستور رهبری بازم مقاومت می کنه و ابراز نارضایتی می کنه و حتی پیام می فرسته که اگه قراره مشایی نباشه منم نیستم !  دستور رو هم شخصاً  اجرا نمی کنه و اون جوری به رهبری نامه می نویسه و بعدش هم حامیان رهبری رو از دولت کنار می ذاره تا خرابشون  کنه ولایت مداره؟!! مگه رهبری چند روزپیش نگفت که این قضایا موجب اختلاف نشود پس چرا آقای احمدی نژاد گوش نکرد ؟

من حداقل 12 ساله به شکل مستقیم روزانه آخرین اخبار رو از طرق مختلف پیگیری می کنم و در مورد قبلش هم مطالعات زیادی دارم ولی کسانی که هیچی از سیاست و قانون و ... نمی دونند و حتی درک و اطلاعات عمومی اولیه ای در این باره نداشتند به من ایمیل می زدند که احمدی نژاد خوبه و فلان و بسار و فکر می کردند که منم اون قدر ساده و بی اطلاعم که بر اساس چهارتا خاطره و یه سری ظاهرسازی های غیر مرتبط با جایگاه ریاست جمهوری بیام رئیس جمهور انتخاب کنم و جایگاه ریاست جمهوری رو این قدر پایین ببینم !!

هر چند خود آقای احمدی نژاد هم ظاهرا شناخت درستی از کار اجرایی و دولت ندارند که تغییرات در دولت رو مثل تعویض فوتبال می دونند ! در صورتی که بین این دو فرق وجود داره و حتی در یک بازی رسمی فوتبال هم سقف تعویض وجود داره ! چه برسه به وزرا که تو کشور ما تعویض یه وزیر باعث می شه گاهی تا آبدارچی هم عوض بشه و ثبات مدیریت که لازمه توسعه و پیشرفت هستش مخدوش بشه .

متاسفانه آقای احمدی نژاد زده به سیم آخر و داره یه جورایی تلافی می کنه ، بعد از اینکه امثال پورمحمدی و دانش جعفری و مظاهری رو کنار گذاشت حالا هم محسنی اژه ای و صفار هرندی رو عزل کرده که همگی این اقایون بالاتفاق از نزدیکان رهبری هستند و به هر حال این جوری عزل دوست نزدیک خودش رو تلافی کرد !

زمانی که رای یک روستایی و شهرستانی که جز به دنبال منافع و جیب و شکم خودش نیست و با گرفتن چندرغاز شب انتخابات به اسم سهام عدالت رای اش تحت تاثیر قرار گرفته می شه ، رای یک آدم به اصطلاح خودش مذهبی و با دغدغه دین و ولایت ! که هیچی هم از جایگاه ریاست جمهوری و سیاست و اقتصاد و ..  نمی دونه و معیارش برای انتخاب شخص دوم مملکت و شخص اول اجرایی کشور با یه اللهم عجل لولیک الفرج و چهارتا شعار و حرف قشنگ تامین می شه ، رای یه آدم لمپن مخالف نظام که از آبروریزی و بردن آبروی اشخاص و مسئولین نظام که اتهامشون هیچ جا ثابت نشده خوشحال می شه و کف می زنه و سر لج و لجبازی رای می ده و رای یه آدم عامی و بیسواد که فکر می کنه حقوقش که باید طبق مصوبه مجلس یک سال پیش زیاد می شد و شب انتخابات معجزه شد و زیاد شد !! با رای امثال اساتید دانشگاه و کارشناسان و نخبگان که از نظر کمی و تعدادی کمتر هستند یکی هستش وضع می شه همین که می بینین !! این طوری و با این معیارها رئیس جمهور انتخاب کردن همین مسائل و مشکلات رو هم به دنبال داره ، اونهایی که به احمدی نژاد رای دادن حالا باید بکشند و اون دنیا هم باید جوابگو باشند .

اونهایی که نمی دونند بدونند احمدی نژاد بیشتر از اون که رهبری رو قبول داشته باشه دل در گروی شخص دیگه ای داره و بعضی اطرافیان و دوستانش مثل ثمره هاشمی یا همین مشایی از تربیت شدگان مکتب اون روحانی هستند که این قدر اصرار بر حضورشون هست ، اون روحانی هم که زمان انقلاب به امام پیغام می داد که مبارزه در زمان غیبت جایز نیست ! بعد انقلاب هم جرات نداشت در حضور امام حرفی بزنه و حالا هم شده دلسوز انقلاب و اسلام ! هر چند رهبری هم خیلی بهش محل نمی ذاره .

امام گفتند جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم نه یک کلمه بیش ولی آقایون به کمتر از حکومت اسلامی راضی نیستند ! با این وضعیت آقایون قصد دارند از یکی یکی انقلابیون واقعی مثل هاشمی ، رهبری و ... عبور کنند و باید مراقب بود . علی رغم همه اختلاف نظرهایی که ممکنه خیلی از ماها با رهبری داشته باشیم اما باید امروز محکم پشت ایشون بیاستیم و نگذاریم این دارو دسته متحجر و تندرو بر شئون مملکت قالب بشن ، چون با این وضعیت فتح  قدم به قدم ر اون طور هاشمی رو تخریب کردند و امروز جلوی رهبری ایستادند ......  خیلی مواظب باشید .

احمدی نژاد تومانی صنار با اصولگرایی و اصولگرایانی مثل لاریحانی ، ولایتی ، قالیباف و محسن رضایی فرق داره و اصلا با اینها یکی نیست ، اشتباه نکنید ! احمدی نژاد مطلقا با گروه اصولگرا میونه ای نداره و متعلق به جریان دیگه ای هستش ، حمایت رهبری از رئیس جمهور و دولت هم طبق گفته خود رهبری در مشهد عادیه و باید باشه و درست هم هست  و ما هم بودیم چاره ای نداشتیم چون در غیر این صورت سنگ روی سنگ بند نمی شه اما هر چیزی حدی داره و نباید از این حمایت برداشت غلط یا سو ء استفاده بشه و برای هر چیزی از رهبری مایه گذاشته بشه  و محبت های رهبری به دولت و رئیس جمهور این طوری جواب داده بشه .  

واقعا کسی که بر طبق دستور رهبری  " مصلحت خودش و دولت "  رو نمی تونه تشخیص بده واقعا می تونه رئیس جمهور خوبی باشه ؟ کسی که ادعای ولایت مداری می کنه باید بعد رسیدن دستور فی الفور دستور رو اجرا کنه و شک نکنه نه اینکه این طوری بخاطر یک نفر جلوی همه و حتی رهبری هم بیاسته .

آقای احمدی نژاد اگه می خواد رئیس جمهور باشه باید هر چه زودتر اصلاحات اساسی در نوع رفتار و کارهاش بوجود بیاره ( هر چند بعید می دونم ) و شرح صدرش رو بالا ببره ، حلقه دور خودش رو بازتر کنه و دست از لجبازی برداره ، اخلاق رو به معنای واقعی کلمه رعایت  و گذشته رو جبران کنه و سعی کنه الکی برای کشور تنش و حاشیه درست نکنه ، واقعیت های موجود در کشور رو درک کنه و دست از تک روزی و خودمحوری برداره ، مصلحت ها رو در نظر بگیره و قبل از هر کاری اول فکر کنه بعد مشورت و  در نهایت عمل کنه و مدبرانه و اون طور که شایسته یک رئیس جمهوره عمل کنه و الکی روز بروز مخالف برای خودش زیاد نکنه .

ما که خیلی وقته ایشون رو شناختیم ولی خداروشکر که موافقین دوآتیشه ایشون هم کم کم دارند ایشون رو می شناسند و ماهیت حقیقی اش داره کم کم برای همه نمایان می شه ، این همون  " سپردن به خدا و زمان "  بود که من بارها بهش اشاره کردم و این تازه اول کاره ، منتها تاوانش رو باید همه مون پس بدیم ... خدا خودش رحم کنه .  

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید