دانستنیهای کاربردی بهداشتی پزشکی تغذیه ای - قسمت اول

به نام خدا

 

گلوکزآمین

در ارتباط بامکمل های حاوی گلوکزآمین که برای جلوگیری از آرتروز و تخریب غضروف های مفصلی تجویز می شن و بنام "غضروف ساز " معروف شدن ذکر چند نکته ضروریه :

اول اینکه این مکمل ها باید حداقل دوماه ( من تو بعضی جاها شش ماه تا یک سال هم خوندم )  مصرف بشن تا تاثیرات مثبتشون ظاهر بشه ، هرچند در مجموع نسبت به قیمتش داروی معجزه گری نیست و تو مطالعات هم خیلی سفت و سخت ازش حمایت نشده ولی از هیچی بهتره !

دوم اگه براتون گلوکزآمین تجویز شده سعی کنین گلوکزآمینی تهیه کنید که از نوع سولفات باشه و در کنارش ترکیباتی مثل کندروئیتین و MSM ( متیل سولوفونیل متان  .. یه ماده گوگردی موثر در غضروف سازی ) و سیلیکا هم وجود داشته باشه ، تو داروخانه ها انواع مختلفی از گلوکزآمین با اسامی تجاری مختلف وجود دارن که می تونین از داروساز بخواهین در این زمینه کمکتون کنه ولی تا جایی که می دونم JOINT   محصول شرکت  ENEREX کانادا کامل ترین ترکیب گلوکز آمین رو داره ، حالا شاید مارک های دیگه ای هم باشن که من خبر ندارم .

سوم گلوکزآمین باید سه بار در روز مصرف بشه تا تاثیر بهینه ای از خودش بجا بذاره و بهتره این سه بار به شکل همراه یا بعد صبحانه ، ناهار ، شام باشه تا خیلی دستگاه گوارش رو اذیت نکنه .

چهارم تجویز گلوکزآمین برای کسانی که به غذاهای دریایی حساسیت دارن یا مشکل قند خون دارن یا مشکل انعقادی بهتره همراه با احتیاط باشه یا اصلاً تجویز نشه ، هرچقدر هم زودتر تجویز بشه احتمال غضروف سازی بیشتره تا برای کسانی که خیلی پیر هستند ، شاید دیگه برای اونها جواب نده، تو بارداری و شیردهی هم که خوردنش اصلا معنی نداره !

پنجم اگه کسی اضافه وزن داره یا چاقه دلش رو به این خوش نکنه که با گلوکزآمین دیگه آرتروز نمی گیره !! چون فشار وزن اضافی روی زانو بحثش جداست و باید به حال اون زودتر یه فکری بکنه ، همین طور کسانی که عادت دارن دوزانو یا چهارزانو بشینند خیلی در معرض گرفتن آرتروز در سنین بالا هستند .. گلاب به روتون توالت های ایرانی هم جوریه که همه مون به شکل مساوی در معرض انواع مشکلات مفصلی و عضلانی هستیم !!!

ششم اینکه بعضی مواد غذایی مثل سوسیس و کالباس و امثال اینها که افزودنی دارن می تونند در دراز مدت باعث بعضی فعل و انفعال های شیمیایی در بدن بشن که اثر التهابی و مخرب رو مفاصل داشته باشه پس از این جور مواد غذایی باید خیلی کم و در فواصل دو سه ماه یک بار استفاده کرد ولی بعضی مواد غذایی مثل پای مرغ یا پاچه یه جور گلوکز آمین طبیعی دارن ، مثلاً می خواین سوپ درست کنین یکی دوتا پای مرغ هم بندازین تو سوپ یه جور ژلاتینی ازش آزاد می شه که حاوی ترکیبات همین گلوکزآمین های دارویی به شمار می ره .

 

کلم بروکلی

یه خاصیت خیلی خوبی که کلم بروکلی ( یا براکلی )  داره اینه که ماده ای داره بنام ایندول ، این ایندول کار مثبتی که انجام می ده اینه که استروژن اضافی تو خانم ها رو که ممکنه باعث تومورهای مختلف زنان بشه خنثی می کنه .

 

همین طور کلم  بروکلی دارای ماده ای بنام سولفورافان هستش  که تعداد ،اندازه و تکثیر تومورهای سرطانی رو به نحو چشمگیری کاهش می ده.

 

کلم بروکلی ویتامین C و بتا کاروتن ( پیش ساز ویتامین A ) خوبی هم داره ، موادی داره که باعث پیشگیری از آب مروارید می شن ، از نظر اسید فولیک هم غنیه و در برطرف کردن کم خونی خیلی مفیده ، بعضی مواد معدنی مثل کلسیم وسلنیوم قابل توجهی داره و بطور کلی یه آنتی اکسیدان خیلی خوبه .

کلم بروکلی بخاطر داشتن کروم برای مرض قندی ها هم خیلی عالیه ، همین طور بخاطر فیبری که داره برای ناراحتی های گوارشی مثل یبوست و پیشگیری از امراض عروقی قلبی هم مفیده .

توصیه من به همه بخصوص خانم ها اینه که سعی کنند از این ماده غذایی مفید زیاد استفاده کنند ، در حد یک تا دو فنجون بخارپز شده اش در روز کافیه و لازم هم نیست زیادی خورده بشه ، کلم بروکلی زرد رو هیچ وقت نخرین .

CRP

ممکنه تو برگه های آزمایشی که خودتون یا اطرافیان می دن به این آزمایش برخورد کرده باشین ، پروتئین واکنشی C یا همون CRP ماده پروتئینی هستش که در مرحله حاد بعضی بیماریهای عفونی و النهابی ( مثل بیماریهای روماتیسمی یا بیماریهای میکروبی) در سرم خون ظاهر می شه ، مقدارش هم معمولا خیلی زیاد می شه در عرض 24 ساعت بعد از یک بیماری حاد عفونی یا التهابی ممکنه تا 3000 برابر هم برسه .

برای همینه که تو افراد سالم جواب این آزمایش Negative یا منفی هستش چون می گن حتی کمش هم نشون دهنده عفونت یا التهاب در بدن هستش ، البته مثبت شدن CRP نشون دهنده علت بیماری نیست بلکه نشون دهنده وجود مشکلی در بدن هستش ، تو سکته های حاد قلبی یا تصادفات هم که النهاب حاد بوجود می آد این پروتئین ممکنه مثبت بشه .

CRP بعد عمل های جراحی که یه جورایی بافت های بدن دستخوش دستکاری و التهاب می شن هم بالا می ره ولی از روز سوم بعد عمل شروع به کاهش می کنه و اگه همچنان مثبت بمونه هشدار دهنده عفونتی مثل عفونت زخم می تونه باشه .

تو خانم هایی که از IUD استفاده می کنند یا قرص برای پیشگیری مصرف می کنند هم CRPممکنه مثبت بشه و معمولا با داروهای ضدالنهاب مثل آسپرین و بروفن یا بعد خوب شدن التهاب و عفونت در بدن رو به اضمحلال می ره .

حداقل و حداکثر وزن مجاز

حتما با شاخص توده بدنی یا BMI آشنا هستین ، همون که مجذور قد به متر رو تقسیم بر وزن به کیلوگرم می کردین اگه زیر 20 می شد یعنی کمبود وزن اگه بین 20 تا 25 می شد یعنی متناسب و اگه 25 تا 30 می شد یعنی اضافه وزن و بالای 30 هم یعنی چاق ( هرچند من خیلی این تقسیم بندی رو قبول ندارم چون ممکنه یه نفر ورزشکار که توده عضلانی زیادی داشته باشه بالای 25 باشه اما اضافه وزن نداشته باشه ... سن و شرایط جسمی و بالینی هم مهمه ، این چیزی که ما گفتیم خیلی کلی هستش ) .

حالا اگه شما مجذور قد رو در 20 ضرب کنین حداقل وزن مجاز و اگه در 25 ضرب کنین حداکثر وزن مجازتون بدست می آد ، هرچند اینم به نظر کلی باشه .

مثلاً اگه مردی 1/73 متر قدش باشه و 80 وزنش BMI این شخص حدود 26 خواهد بود که در حالت کلی شاید اضافه وزن خفیفی رو نشون بده  اما حالا اگه مجذور قد یعنی 2/9929 رو در 20 ضرب کنیم حدود 60 کیلو بدست می آد که حداقل وزن مجاز خواهد بود و اگه در 25 ضرب کنیم حدود 75 کیلو خواهد شد یعنی بیشتر از 75 کیلو وزن برای این آقا اضافیه که با این حساب حدود 5 کیلو باید کم کنه!

 

پی نوشت :

 

اول اینکه راستش قالب جدید که یک ماه بود گذاشته بودم خیلی به دلم نچسبید و برای همین عوضش کردم .

دوم  فکر کنم این بخش جدید که امروز اولین قسمتش تقدیم شما شد خیلی بدرد بخور باشه چون مطالبش کوتاهه و طولانی نیست و نه خودم حال نوشتن مطلب علمی طولانی دارم نه اصلاً بکار مخاطبان این وبلاگ می آد و بعد هم اینکه مطالبی در این بخش عنوان می شه که کاملاً کاربردیه و همه شماها یا باهاشون سر و کار داشتین یا خواهید داشت و می تونین به همه هم منتقل کنین .

سوم علت اینکه دیر به دیر مطلب می ذارم ( البته از دید خوانندگان و دوستان عزیز ) اینه که خیلی دست و دلم به نوشتن نمی ره ، چون اون مطالبی رو که دوست دارم بنویسم و اینجا بذارم نمی تونم یا یه جورایی محدودیت دارم .

خلاصه امیدوارم این بخش جدید وبلاگ مثل بخش قبلی که متوقف شد ( پاسخ به پرسشهای رایج بهداشتی پزشکی ) باعث نشه ملت همیشه در صحنه جوگیر بشن و بخوان تخصصی و فوق تخصصی ترین سوالات و مشکلاتشون رو از اینترنت حل کنند یا مجوز مصرف یا قطع !! داروهای خاصی رو بگیرن ، اینجا فقط برای آموزش و اطلاع رسانی و بالابردن آگاهی های مردم به شکل کاربردی و نه روشهای کلیشه ای و محدود رشته موسوم به آموزش بهداشته .. قبل از عید قرار بود سایتی برای معاونت سلامت وزارت بهداشت کار کنم که توش به 2000 سوال سلامتی جواب داده بشه ولی ازشون عذرخواهی کردم چون هم محدودیت زیاد بود و باعث می شد از خواسته های اصلی مردم که نکات کلینیکی و بالینی باشه دور بشیم و مثل روش های آموزش بهداشتی ها شعاری برخورد کنیم که من اصلاً بهشون اعتقاد ندارم هم زمانشون کم بود و می خواستند تو یه مدت زمان کوتاه سرو ته همه چیز رو هم بیارن که از کیفیت کار به شدت کم می کرد و هم خیلی راحت می خواستند کاری رو که وظیفه خودشون بود و بابت همین چیزا استخدام شدن از سر باز کنند ( البته این آخری استنباط شخصی منه و می تونه کاملا درست نباشه ) .

 ان شالله به وقتش بخش پزشکی در اسلام وبلاگ هم مثل سابق در مقاطعی برقرار خواهد بود . 

 _________________________________________________________________

 

امام باقر ( ع ) : هرکه به دنبال نماز واجب پیش از آن که پاهای خود را تا کند و برخیزد سه بار بگوید استغفرالله الذی لا اله الا هوالحی القیوم ذوالجلال والاکرام و اتوب الیه خداوند عزوجل گناهانش را بیامرزد اگر چه مانند کف دریا باشند .

 

/ 0 نظر / 59 بازدید