دانستنیهای کاربردی بهداشتی پزشکی تغذیه ای - قسمت دوم

به نام خدا

 

سردرد بعد از خوردن بستنی

حتما تا حالا تجربه اش کردین ، چه بعد از خوردن بستنی چه بعد از نوشیدن یه لیوان نوشابه تگری یا هرچیز سردی یه مرتبه یه درد تیرکشنده تو پیشونی آدم می آد که البته بیست سی ثانیه بعد هم خودبخود رفع می شه ، گاهی وقتها هم ممکنه درد فقط محدود به پیشونی نباشه .

علت این درد رو عکس العمل شاخه ای از عصب پنجم جمجمه ای در مقابل سرما می دونند ، برای پیشگیری هم می گن مواد خیلی سرد رو باید آهسته آهسته بخورین و مثلاً یه تیکه کوچیک بستنی رو که خوردین جلوی دهانتون نگه دارین تا سقف دهانتون کم کم سرد بشه و بعد می تونین آروم بلعیدن رو شروع کنین ، این جوری اون شوک سرد دیگه به عصب وارد نمی شه .

WBC

حتما تا حالا تو برگه های آزمایش این واژه مخفف رو دیدین که منظور همونwhite blood Cell یا گلبولهای سفید خون که سربازان دفاعی بدن هستند هستش ، حد طبیعی اون حدود 4000 تا     10000 سلول در هر میلی متر مکعب باید باشه ( البته 1000 تا بالا پایین بسته به نوع آزمایشگاه و کیت بکار رفته هم خیلی نگران کننده نیست ) ، افزایش بیش از حد نرمال گلبولهای سفید یا WBC ها رو لکوسیتوز و کاهش کمتر از حد نرمال اونها رو لکوپنی می گن .

معمولا علت اصلی افزایش WBC ها عفونت هستش ولی در بیماریهای التهابی و سرطانی ، روماتیسم و بیماریهای خانواده روماتیسم ، درد ، ترس  ، تصادفات ،  استرس ، و حتی ورزش هم ممکنه تو آزمایش بالا نشون داده بشن .

کاهششون هم ممکنه در اثر کمبودهای تغذیه ای ، نارسایی های مغز استخوان ، شیمی درمانی و پرتودرمانی تو بیماران سرطانی و بعضی بیماریهای خودایمنی و حتی عفونت های خیلی شدید  باشه .

لازم به ذکره تو نوزادان میزان WBC ها تا 30 هزارتا و تو بچه های زیر دوسال تا 17000 تا هم ممکنه طبیعی باشه .

فروس فومارات

حتما می دونین که خیلی از خانم ها که به علت کم خونی یا عادت ماهیانه یا بارداری و شیردهی ناچار به استفاده از آهن هستند خیلی با ترکیبات سنتی آهن که معمولا فروس سولفات هستند مشکل دارند و دچار مشکلات گوارشی می شن و نمی تونند تحمل کنند و یا مجبور هستند باشکم پر قرص آهن بخورن که در اون صورت جذب آهن دارو پایین می آد .

به تازگی ملح فومارات آهن توسط کارخونه های داروسازی داخلی و خارجی به بازار اومده و تو داروخانه ها هم موجوده که مشکلات گوارشی  ملح سولفات رو نداره و برای خانم ها قابل تحمل تره و درصد جذب و آزاد کردن آهن المنتالش هم بیشتره ، فقط یادتون باشه سعی کنین ملحی از فروس فومارات رو بگیرین که همراه با اسید فولیک باشه ، به نظر من این جوری بهتره ولی اگه گیر نیاوردین ایراد نداره ، رفتین داروخانه بگین فروس فومارات دارین ؟ اگه گفتن داریم بگین با اسید فولیک یا بدون اسید فولیک ؟!!!

 

پی نوشت : این روزها خیلی گرفتاری خانوادگی داریم ، یکی دوتا بیمار سکته ای اعم از مغزی و قلبی داریم که حسابی همه خانواده ما رو ناراحت کردن ، خانواده ما هم که از اون خانواده های همه بهم وابسته !!  همه هم چپ و راست هم از من تا جزئی ترین مسائل پزشکی رو بارها و بارها حضوری ، تلفنی و پیامکی می پرسن تا اون چه رو که خودشون دوست دارند بشنوند ( نه واقعیت رو ) از دهن من بشنون ! که البته شدنی نیست ، این رو هم بگم اوضاع بیماران ما الحمدالله اون قدرها هم ناامید کننده نیست و راه شفا و نجات براشون بازه منتها صبر اطرافیان کمه .

نمی دونم همه اونهایی که تحصیلاتشون در زمینه علوم پزشکی هستش هم این طوری هستند یا فقط واسه من این طوریه که این قدر اطرافیان ازش خواسته های عجیب غریب دارند ! گاهی وقتها هم همه دوست دارند دکتر که می رن منم باهاشون برم با دکتر حرف بزنم ! کاری که ازش خیلی بدم می آد و معتقدم باید اجازه داد کادر پزشکی با آرامش کارشون رو بکنند یا جایی که به شخصه سوالی ندارم فشار می آرن برم با کادر پزشکی صحبت کنم !! بقولی عجیباً غریبا !!! بی زحمت دعا یادتون نره، التماس دعا داریم .

 

 

 

 

/ 0 نظر / 216 بازدید