نکاتی درباره آنفلوآنزا

به نام خدا


درکشاکش #گرانی_بنزین، اوضاع بد معیشتی و اقتصادی مردم ، #انتخابات_مجلس_یازدهم به حکم تحصیل در حیطه علوم پزشکی وظیفه دارم چند نکته راجع به #اپیدمی_آنفلوآنزا که این روزها حتماً در جریان آن هستید عرض کنم :


1-     برای افتراق #آنفلوآنزا از #سرماخوردگی هیچ تست یا آزمایش مطمئن و قابل اعتماد کلینیکالی وجود ندارد و با توجه به همپوشانی علائم ، تنها راه تشخیص قطعی نمونه برداری از ترشحات گلو یا حلقی بینی ( نازوفارنژیال ) هستش که عمدتاً هم هیچ کس حال و حوصله این کار رو نداره !


2-     در آنفلوآنزا علائمی مثل تب بالای 38 درجه ، سرفه خشک ولی با تغییر الگو بعد از چند روز به خلط دار ، لرز و سردرد و درد عضلانی و بدن درد غالب هستند و شروع بیماری هم ناگهانی هستش جوری که بیمار حتی می تونه ساعت شروع علائم را هم به شما بگه ! ولی شروع علائم در سرماخوردگی تدریجی بوده و علائمی مثل آبریزش بینی ، عطسه و سوزش گلو خیلی پررنگ تر به چشم می آن . تب در سرماخوردگی بیشتر اوقات خفیف و درد بدن و عضلات و سردرد خیلی آزار دهنده نیستند .


3-     نه برای سرماخوردگی و نه آنفلوآنزا تجویز کورتیکواستروئیدهایی مثل #دگزامتازون هیچ جایگاه منطقی و علمی نداشته و ندارند و در هیچ رفرانس و منبع معتبر و علمی هم استفاده از اونها ذکر نشده و شاید در کوتاه مدت و برای چند ساعت باعث بهتر شدن حال بیمار بشوند اما به مرور سیستم ایمنی را تضعیف کرده و باعث دردسر خواهند شد .


همین طور تجویز #آنتی_بیوتیک هم بجز مواردی خاص آن هم برای پیشگیری از سوار شدن یک عفونت باکتریال ثانویه در مخاط تنفسی در گروههای پرخطر کاری غیر حرفه ای بوده و ضرورتی نه در سرماخوردگی و نه در آنفلوآنزا ندارد ولی متاسفانه در اغلب نسخه های پزشکان عمومی ما یا از روی بی دانشی یا عوام گرایی و جلب رضایت توده مردم در بیماران سرماخورده یا آنفلوآنزا کورتون و آنتی بیوتیک دو جزءتفکیک ناپذیر نسخه ها هستند !!4-     بیماری آنفلوآنزا فقط در گروههای پرخطر که کاندیدای دریافت واکسن هم هستند خطر مرگ و میر دارد و در افراد بالغ سالم از نظر سیستم ایمنی و فاقد بیماری های زمینه ای عمدتاً مشکل خاصی ایجاد نمی کند .


5-     گروههای پرخطر از حیث بیماری آنفلوآنزا عبارتند از : بچه های زیر 6 سال و بالغین بالای 65 سال ، خانم های باردار ، بیماران دارای مشکلات سیستم ایمنی مثل بیماران دچار بدخیمی ، تحت شیمی درمانی ، دیالیزی ها ، بیماران کبدی ، بیماران قلبی ، بیماران ریوی ، دیابتی ها ، تالاسمی ها و بیمارانی که داروهای کورتیکواستروئید یا کورتون به مدت طولانی با دوز بالا دریافت می کنند و بیماران آلوده به HIV بدون علامت و یا وارد شده به مرحله AIDS و پرسنل بهداشتی . 


6-     بهترین زمان تزریق #واکسن_آنفلوآنزا از شهریورماه تا اواسط آبان است ولی بعد از آبان هم بویژه در گروههای پرخطر و در اپیدمی ها تزریق واکسن توصیه می شود . چون ویروس واکسن در تخم مرغ کشت می شود اگر کسی سابقه حساسیت به تخم مرغ فقط در حد کهیر دارد با اجازه پزشکش منعی برای تزریق ندارد ولی اگر بعد از خوردن تخم مرغ دچار علائم آلرژیک سیستمیکی مثل تنگی نفس و ورم می شود فقط در صورتی که در گروههای پرخطر است و گریزی از تزریق واکسن ندارد تزریق واکسن در مرکزی با امکانات احیا و تزریق اپی نفرین بجهت جلوگیری از رفتن به سمت شوک آنافیلاکسی یا واکنش حساسیتی شدید برایش مجاز است .


7-     افراد بالغ سالم فاقد مشکل سیستم ایمنی و فاقد بیماری زمینه ای که در گروه پرخطر از نظر آنفلوآنزا نیستند اگر تمایل داشته باشند می توانند واکسن را تزریق کنند – بویژه اگر بالای 50 سال سن داشته باشند – ولی اولویت با گروههای پرخطر است .


8-     ویروس آنفلوآنزا برای فرارکردن از سیستم ایمنی میزبان ، تغییراتی در ساختارخودش و در قسمت گلیکوپروتئین های سطحی اش که وظیفه چسبیدن به سلولهای میزبان را دارند می دهد که اگر این تغییرات جزئی باشند با عنوان دریفت آنتی ژنیک مطرح می شوند و اگر کلی و عمده بنام شیفت آنتی ژنیک که این شیفت ها مسئول الگوهای پاندمیک بیماری در چندقاره هستندو مرگ و میر زیادی ببار می آورند مثل آنفلوآنزای اسپانیایی در سال 1918 که باعث مرگ 40 میلیون نفر در سراسر جهان در عرض یک سال شد !ولی عمده الگوهای اپیدمیک بیماری از دریفت های آنتی ژنتیک تبعیت می کنند و همه گیری های محدود در سطح منطقه و کشور ایجاد می کنند مثل وضع فعلی بیماری در کشور ما .


9-     با توجه به تغییرات ایجاد شده توسط ویروس آنفلوآنزا در سطح و ساختار خودش ، هرسال براساس تیپ های شایع ویروسی همان سال واکسن تولید و به بازار عرضه می شود ... حتما دیدین که روی در داروخانه ها می نویسند : واکسن سرماخوردگی رسید !!!! منظور همان واکسن آنفلوآنزای آن سال است که وارد بازار شده وگرنه حتماً داروسازان ما آنقدر باسواد هستند که فرق سرماخوردگی با آنفلوآنزا را بدانند ولی کارشان حرفه ای و علمی نیست ... ویروس سرماخوردگی از خانواده ویروسی بنام رینوویروس با بیش از 300 زیرگروه شناخته شده است و تا بحال کسی نتوانسته واکسنی بسازد که 300 زیر گروه ویروسی را پوشش بدهد !! ولی ویروس آنفلوآنزا از خانواده ای بنام اورتومیکسوویریده با دو سه نوع زیرگروه شایع است که براحتی توسط واکسن پوشش داده می شود .


10- برای درمان آنفلوآنزا قبلا داروهایی بکار برده می شدند که کانال های یونی ویروس را مسدود می کردند مثل #آمانتادین و ریمانتادین که در حال حاضر نسبت به آنها توسط ویروس مقاومت ایجاد شده ولی متاسفانه هنوز هم پزشکان عمومی ما اصرار به تجویز آنها دارند !ولی در مجموع بی فایده هستند .


در حال حاضر هم دو دارو بیشتر از همه توصیه می شوند که رلنزا ( زانامیویر ) و تامی فلو ( اوسلتامیویر ) نام دارند . رلنزا استنشاقی است و کمتر استفاده می شود ولی تامی فلو خوراکی است و فقط در بیمارستان ها برای گروههای پرخطر مشکوک یا قطعی آنفلوآنزا اندیکاسیون یا مورد مصرف دارد . داروی جدیدی هم بنام پرامیویر آمده ولی در حال حاضر بیشترین مورد مصرف را #تامی_فلو دارد .


11- در افراد سالم و فاقد مشکل سیستم ایمنی و بیماری زمینه ای ، با درمان علامتی ، استفاده زیاد از مایعات ، تقویت سیستم ایمنی و استراحت آنفلوآنزا براحتی اداره و کنترل می شود . استفاده از نوشیدنی های گرم ،داروها و شربت های دارای دارچین ، زنجبیل ( مثل شربت جی روپ ) آویشن ( شربت هایی مثل هانی سول ، زوفاعسلی ، هانی تیم ، کالیک ) چای سبز و کپسول های حاوی زینک ( روی ) و ویتامین سی به پیشگیری و بهبودی هرچه سریعتر کمک می کند .


12- بهترین راه #پیشگیری_آنفلوآنزا ، شستن مکرر دست ها و استفاده از ژل های ضدعفونی کننده دست ، رعایت فاصله حداقل یک متری با دیگران و تقویت سیستم ایمنی بدن و نظافت سطوح با وایتکس است . فایده استفاده از ماسک های رایج خیلی مشخص شده نیست و فقط ماسک هایی با نام N95 تاکنون تایید شده هستند .


13- سرماخوردگی و آنفلوآنزا دارای دوره نامشخصی هستند که به وضعیت سیستم ایمنی فرد بستگی کامل دارد و هرچه سیستم ایمنی قویتر دوره و شدت بیماری کوتاهتر می شود . بیمار از یک روز قبل از شروع علائم تا حداقل 24 ساعت بعد از قطع تب یا قطع عطسه و سرفه می تواند دیگران را آلوده کند . 


/ 0 نظر / 848 بازدید