بررسی کابینه دکتر روحانی

به نام خدا

 

درباره کابینه معرفی شده اگه بخوام ارزیابی کلی داشته باشم باید عرض کنم که من در مجموع کابینه معرفی شده رو مثبت ارزیابی می کنم  و به نظرم هدف دکتر روحانی از تشکیل این کابینه استفاده از همه نیروهای موجود جناحهای سیاسی با تکیه بیشتر بر استفاده از نیروهای آقای هاشمی و خاتمی که قابلیت رای آوردن از مجلس فعلی رو داشته باشند و حداقل تجربه ای در حیطه کاری معرفی شده داشته باشند بود .

اگر عزیزانی هستند که گرایش به اصلاح طلبان دارند و شاید کمی زیرلب غرولند کنند باید خدمتشون عرض کنم که اولاً در همین کابینه معرفی شده بسیاری از نیروهای دوران آقای خاتمی حضور دارند که یا وزیر بودند یا معاون وزیر یا معاون رئیس جمهور یا .. و طی هشت سال گذشته از صحنه اجرایی و سیاسی کشور کنار گذاشته شده بودند مثل مهندس حجتی ، دکتر ظریف ، مهندس نعمت زاده ، دکتر طیب نیا و امثال اینها .

اونهایی هم که به عنوان وزیر معرفی نشدند حتماً به عنوان معاون یا مشاور یا هر سمت دیگه در کنار رئیس جمهور و دولت تدبیر و امید حضور خواهند داشت مثل مهندس جهانگیری که احتمالاً معاون اول خواهند شد و ان شالله هشت سال بعد در 64 سالگی می تونند کاندیدای جبهه اصلاحات برای انتخابات 1400 باشند یا آقای یونسی و آقای شریعتمدار و شمخانی و صفدر حسینی و توفیقی و ... .  

عقیده من اینه که دکتر روحانی در بعضی پست ها گیر و گورهایی داشت و نمی تونست نیروی درجه اولش رو معرفی کنه و نگاه به ترکیب مجلس کرد و شخصی رو معرفی کرد که همین ابتدای کار با مجلس دچار چالش نشه و هم فرد مورد نظر خیلی تندرو نباشه هم بتونه خواسته های رئیس جمهور رو اجرایی کنه .

اگه کسانی عقیده دارند برخی وزرا نباید معرفی می شدند پیشنهاد می کنم دو سال دیگه در اسفندماه 94 با تمام توان هم خودشون پای صندوق رای مجلس دهم بیان هم دیگران رو بخصوص تو تهران تشویق کنند که بیان و با رای به لیست همسو با دولت روحانی کاری کنند که برفرض انتخاب دکتر روحانی در سال 96 اعضای کابینه دولت دوازدهم همون هایی باشند که دوست دارند .

دکتر نجفی ، آموزش و پروش : پارسال تو دماوند ایشون دچار ایست قلبی شدند و بعد احیای معجزه آسا در بیمارستان دماوند به بیمارستان قلب شهید رجایی تهران انتقال پیدا کردند و از خطر مرگ نجات پیدا کردند ، تنها نکته من اینه که آیا ایشون با این شرایط جسمی و مصرف داروهای مختلف توان اداره این وزارت رو دارند یا خیر ؟ اگر دارند باتوجه به تجربه قبلی چندساله وزارت و مدیریت اقتصادی من وزارت ایشون رو مثبت ارزیابی می کنم ، زمانی هم که ایشون بودند خدمات خوبی به فرهنگیان داشتند ولی مشکل ایشون در اون موقع پیک جمعیت بچه مدرسه ای بخاطر افزایش جمعیت طی سالهای 55 تا 65 بود که امروز با چنین معضلی مواجه نیستند و تجربه چندسال آزمون و خطا رو هم دارند ضمن اینکه فراموش نکنید ایشون تا قبل از سکته یکی از کاندیداهای بالقوه اصلاح طلبان برای ریاست جمهوری بودند، اینکه ایشون فرزند دارند یا ندارند هم ربطی به مدیریت آموزش و پرورش نداره و بهتره وارد این حیطه ها نشیم .

دکتر طیب نیا ، اقتصاد و دارایی : اگه یادتون باشه من ایشون رو برای سازمان مدیریت و برنامه ریزی پیشنهاد داده بودم ولی ظاهراً قراره با دکتر نوبخت که برای وزارت اقتصاد پیشنهاد کرده بودم جاشون عوض بشه ! دکتر طیب نیا یکی از باسوادترین و مجرب ترین اقتصاددانان ایران هستند که تخصص اصلی شون هم کار در زمینه تورم هستش ، اگه دکتر عارف هم رئیس جمهور می شدند ایشون به احتمال زیاد وزیر اقتصاد می شدند ولی در دوران آقای خاتمی و حتی اوایل دوره آقای احمدی نژاد سابقه معاونت در سازمان مدیریت و برنامه ریزی رو داشتند ، به نظرم تیم اقتصادی آقای دکتر روحانی انتخاب خوبی با توجه به شرایط کشور داشتند ، فقط یادتون نره ایشون از جمله اقتصاددانانی هستند که به مالیات ها و بخصوص مالیات بر ارزش افزوده خیلی توجه دارند .. اگه بعد از این هرجا رفتین خرید ازتون مالیات بر ارزش افزوده هم گرفتن به ما فحش ندین !!

دکتر علوی ، اطلاعات : مطمئناً از گزینه هایی مثل طائب و مصلحی بهتر هستند ، تا جایی که می دونم آدم خشکی نیستند و از جمله روحانیون باسواد و خوشفکر محسوب می شن .

دکتر ظریف ، امورخارجه : خوشحالم که گزینه من برای این پست معرفی شدند ، ایشون یکی از بهترین ، مجرب ترین و با سابقه ترین دیپلمات های ما هستند که ان شالله در وزارت امورخارجه منشا برکات خواهند شد و در زمینه پرونده هسته ای هم که به احتمال زیاد ایشون مثل سالهای 82 تا 84 نقش محوری خواهند داشت دیپلماسی خوبی خواهند کرد ، بخش عمده ای از موفقیت های ما در مذاکرات هسته ای دولت اصلاحات مثل سعدآباد (مهر 82 ) بروکسل ( اسفند 82 ) پاریس ( آذر83 ) ژنو ( خرداد 84 ) و پیشرفت رو به جلوی صنعت هسته ای در عین اعتماد سازی و تعلیق مصلحت آمیز تزریق UF6 به سانتریفیوژهای نطنز و دور کردن کشور از خطر جنگ حتمی در سال 82 مرهون مذاکرات و نقش فعال ایشون در اون زمان بود .

دکتر واعظی ، ارتباطات و فناوری اطلاعات : بیشتر سوابق ایشون در امورخارجه و بخش دیپلماسی بوده اما چون لیسانس مهندسی برق دارند و در دهه شصت هم در مخابرات بودند و دکتر روحانی هم حتماً دوست داشتند ایشون حتماً در کابینه باشند انتخاب شدند ، من نکته منفی در ایشون ندیدم و فکر نمی کنم با وزارت ایشون رو به عقب برویم .

دکتر هاشمی ، وزارت بهداشت : اتفاقاً اردیبهشت امسال دقیقاً همون روزی که آقای هاشمی رد صلاحیت شد برای کاری دفتر ایشون در بیمارستان نور رفته بودم که خودشون صحبت نمی کردند و همکارانشون صحبت می فرمودند که البته اون دیدار به نتیجه نرسید و توفیق همکاری حاصل نشد .

سوابق علمی و پژوهشی و کاری خوبی دارند و جزو افراد شناخته شده و معروف جامعه چشم پزشکی هستند ولی وضعیت فعلی وزارت بهداشت جوریه که بقول شاعر گاو نر می خواهد و مرد کهن ! فقط دکتر متخصص و جراح حاذقی بودن برای وزیر بهداشت خوبی بودن کافی نیست و وزیری در این وزارتخانه موفق خواهد شد که هم توان و ذهن اقتصادی بالایی بخصوص در حیطه اقتصاد سلامت داشته باشه و هم دانشگاه رو خوب بشناسه و هم ساختار شبکه بهداشتی رو .

فقط می تونم آرزو کنم که ایشون وزیر موفقی بشن و در درجه اول مشکلات دارویی بیماران رو با کمک باقی بخش ها حل کنند و بعد هم در زمینه پزشک خانواده و سیستم ارجاع بتونند توفیقاتی داشته باشند و درنهایت به همون خواسته برنامه چهارم توسعه برسیم که بیماران فقط 30 درصد هزینه ها رو از جیب مبارک پرداخت کنند .

ربیعی ، تعاون ، رفاه و کار و امور اجتماعی : یکی از معدود کسانی هستند که در رای آوری شون از این مجلس تردید دارم ، ایشون سوابق امنیتی دارند که اونهایی که اهل مطالعه رخدادهای بیست سال اخیر هستند خوب ایشون رو می شناسند .

اسم مستعار ایشون در اون زمان عباد بود و جزو کمیته سه نفره تحقیق قتلهای زنجیره ای سال 77 بودند و در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی هم مسئولیت داشتند و در دستگیری ضارب حجاریان یعنی سعید عسگر هم در شب عید 79 تا جایی که می دونم و از نامه آقای خاتمی به رهبری یادمه نقش داشتند .

ایشون طی سالهای 85 و 86 همسر و فرزند خودشون رو از دست دادند ، سال 88 طرف آقای موسوی بودند و بطور کلی همیشه چپ بودند ! فکر می کنم بخاطر سوابقشون در خانه کارگر برای این پست معرفی شدند ولی می شد ایشون رو در پست دیگری مثل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بجای کسانی گذاشت که 16 ساله تو فضای سیاسی ایران یک عطسه هم نکردند ! من احتمال رای آوردن ایشون رو خیلی پایین می دونم و اگه رای بیارن هم شاید رای چندان بالایی نباشه .

حجتی ،  جهادکشاورزی : نیروی خوب ، باتجربه و اصلاح طلب .. فکر نکنم بتونند بهش ایراد چندانی بگیرند علی رغم اینکه عضو جبهه مشارکت هم بوده !

پورمحمدی ، دادگستری : حتماً رئیس قوه قضاییه با ایشون راحت بوده که به رئیس جمهور معرفی اش کرده ! بودن ایشون و استفاده از نظرات سیاسی و امنیتی شون برای کابینه مفیده .

دهقان ، دفاع : از جمله حزب اللهی های اصلاح طلب هستند که در دولت آقای خاتمی جانشین وزیر دفاع و بعد معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید بودند و حتی در دولت اول آقای احمدی نژاد هم حفظ شدند ، ای کاش سردار وحیدی حفظ می شدند ولی آقای دهقان را هم اصلاح طلبان قبول دارند . 

آخوندی ، راه و شهرسازی : ایشون در انتخابات 88 از ستاد مهندس موسوی بودند و فکر کنم باجناق آقای ناطق هم باشند .. با توجه به اینکه در عین جوانی وزیر بودند حالا که پخته تر شدند و جا افتادن می تونه عقبه خوبی براشون بحساب بیاد ...نمی دونم با مسکن مهر که چندان بهش اعتقاد نداشتند چه خواهند کرد یا چقدر اعتقاد به ادامه ادغام راه و شهرسازی دارند ضمن اینکه سوابق ایشون در حمایت از مهندس موسوی احتمالاً خاری در چشم برخی وکیل الدوله ها خواهد بود و ممکنه برای رای نیاوردن ایشون در مجلس هر کاری بکنند .

نعمت زاده ، صنعت ، معدن ، تجارت : حضور در دولت از کابینه شهید رجایی تا کابینه آقای هاشمی به عنوان وزیر و بعداون سمت های مهم نفتی در دولت آقای خاتمی که در دوران انتخابات 88 بخاطر حمایت از مهندس موسوی و کنایه به احمدی نژاد به عزل انجامید ، در مورد ایشون فقط می شه گفت تجربه ..... تجربه ..... تجربه .... تجربه و در نهایت تجربه .

میلی منفرد ، علوم ، تحقیقات و فناوری : زمانی که دکتر معین در تیرماه 82 استعفا دادند آقای خاتمی ایشون رو سرپرست وزارت علوم کردند ولی نمی دونم چی شد که دکتر فرجی دانا و بعدش دکتر توفیقی معرفی شدند چون همون موقع هم شانس ایشون بسیار خوب بود که وزیر بشن ، فرد بسیار باتجربه ای در زمینه اداره وزارت علوم هستند و گرایشات اصلاح طلبانه دارند و فکر می کنم دوستان اصلاح طلب از این انتخاب بسیار راضی باشند .

جنتی ، فرهنگ و ارشاد اسلامی : ایشون متولد 1328 هستند یعنی اگه پدرمرحومم الان بود همسن ایشون بود ... برخلاف فامیلی و نسبتی که با آیت الله جنتی دارند و باعث گُرخیدن برخی خواهد شد ایشون از نزدیکان و مدیران آقای هاشمی و خاتمی هستند و در انتخابات 88 هم فکر می کنم طرف مهندس موسوی بودند ... یه چیزی تو مایه های مهدی خزعلی منتها یه کم متعادل تر ! فکر کنم گزینه های اصلی دکتر روحانی رای بیار نبودند که ایشون معرفی شدند و حتماً سیاست های فرهنگی رئیس جمهور رو پذیرفته و دنبال خواهند کرد پس جای نگرانی نیست .

رحمانی فضلی ، کشور : اگه لاریجانی و قالیباف رئیس جمهور می شدند بودن ایشون در کابینه توجیه داشت چون ایشون از نزدیکان لاریجانی هستند ولی اینکه چطور در نهایت دکتر روحانی به ایشون رسیدند برای من چندان قابل درک نیست .. ان شالله که خیر باشه .

یادتونه می گفتم من رای دهنده روحانی هستم نه حامی ؟ واسه همچین انتخاب هایی بود ! فقط می تونیم دعا کنیم که ایشون برخلاف زمان معاونت سیاسی صدا و سیما وقتی وزیر شدند تابع سیاستهای رئیس جمهور و خواست اکثریت رای دهندگان حرکت کنند ... من با انتخاب ایشون مخالفم ولی به نظر دکتر روحانی احترام می گذارم و مطمئنم که با لابی قوی لاریجانی ایشون حتما رای خواهد آورد !! اگه قرار بود به اصولگرایان سنتی وزارتخانه ای داده بشه بهتر بود وزارت کشور داده نمی شد .

زنگنه ، نفت : انتخاب بسیار شایسته ای بود و امیدوارم بتونند رای بیارند ، ابهاماتی در برخی موارد دوران وزارت ایشون هست که حتماً با توجه به اینکه در چند سال اخیر زیاد پله های دادسراها رو بالا پایین کردند و همه رو جواب دادند مشکلی نبوده ، اونهایی که به قرارداد کرسنت ایراد می گیرند جواب بدن که چرا در دوران احمدی نژاد دوباره اون قرارداد بسته شد ؟!! مهندس زنگنه هم از حامیان مهندس موسوی در سال 88 بودند و امیدوارم بدخواهان برای ایشون در رای اعتماد دردسر ایجاد نکنند .

چیت چیان ، نیرو : از سال 84 اسم ایشون جزو کاندیداهای وزارت نیرو بود ! در مورد چنین وزارتخانه هایی نباید خیلی سیاسی فکر کرد و به نظرم تجربه و تخصص نقش مهمتری ایفا می کنه که ایشون دارند ، تا جایی که می دونم دکتر اردکانیان مد نظر بودند که چون خارج بودند قبول نکردند .

سلطانی فر ، ورزش و جوانان : ای کاش اونهایی که در کارگروه ایشون رو انتخاب کردند می اومدند دلایل انتخاب رو هم توضیح می دادند چون من توجیه نشدم! به نظرم مهندس فائقی و دکتر دادکان بهتر بودند هرچند ایشون هم اصلاح طلب هستند ولی بیشتر سوابق مدیریتی و سیاسی دارند .

من قبول ندارم که کابینه مدرسه پیرمردهاست و از این حرفها ! به نظر من حداقل تا چهارسال آینده باتجربه ها و موسفید ها باید وسط میدان باشند و جوانان کناری باشند و بهشون کمک کنند تا بشه این آشفته بازار رو جمع کرد ، جوانگرایی صرف بدون اهمیت دادن به نقش تجربه عقلانی نیست بخصوص در شرایطی که شاید چندان هم عادی نباشه .

خوشحالم از اینکه بازم توفیقی شد از این دست مطالب بنویسم چون برام نوشتن و صحبت کردن در این زمینه ها اصلاً خسته کننده و سخت نیست ولی مطالب علمی و پزشکی نوشتن برام چندان جذاب نیست !!

و بازهم خوشحالم و دوستان هم خوشحال باشند که امروز کابینه سعید جلیلی رو تحلیل و بررسی نکردیم ! 

/ 0 نظر / 136 بازدید