پزشکی در اسلام - قسمت بیست و سوم

به نام خدا

 

پیامبر اسلام ( ص ) : ای علی ! غذا را با نمک آغاز کن و با نمک پایان ده ، چه هرکسی غذای خود را با نمک آغاز کند و پایان دهد از هفتاد و دو نوع بلا که جذام ، دیوانگی و پیسی از آن جمله باشد بدور باشد .

 

البته این دستور یک دستور کلی و تابع شرایط آب و هوایی منطقه هستش چون مثلاً امام رضا ( ع ) در خراسان بجای نمک با سرکه غذا رو شروع می کردند و فرقی بین سرکه و نمک قائل نمی شدن  ولی در آب و هوای گرم منطقه حجاز و تعریق فراوانی که مردم می کردند استفاده از نمک بسیار سودمند بوده .

در بزاق دهان ما آنزیمی وجود داره بنام آلفا آمیلاز ( پتیالین)  که کارش شروع فرآیند هضم مواد قندی و نشاسته ای هستش ، این آنزیم آلفا آمیلاز کوآنزیمی ( شما بخونید پیش نیاز یا کمکی برای ترشح ) نیاز داره که بتونه بهتر و مفیدتر ترشح بشه و کارش رو انجام بده بنام کلر ، همون طور هم که می دونید فرمول نمک طعام کلرید سدیم یا NaCl معروف هستش .

پس کلر موجود در نمک باعث ترشح هرچه بهتر آنزیم آلفاآمیلاز و البته تحریک بهتر ترشح خود بزاق دهان می شه که هم باعث می شه غذا ضد عفونی بشه هم فرآیند هضم از دهان آغاز بشه و از سوء هاضمه جلوگیری بشه .

نکته بعدی هم اینجاست که بطور عادی غلظت پتاسیم و بیکربنات در بزاق بیشتر از غلظت سدیم و کلر هستش و در حقیقت نمک نقش کمکی در بالا بردن غلظت کلر بزاق و ترشح بهتر بزاق و آنزیم آلفا آمیلاز داره .

حتما دیدین بعضی ها به سیب زمینی پخته شون نمک می زنند و می خورند که علتش همینه که هضمش راحت تر بشه ، برای گوارش بهتر غذا و جلوگیری از سوء هاضمه که ریشه خیلی بیماریها ( که شاید منظور 72 مرض همین باشه ) بهتره فرآیند هضم از خود دهان بدرستی انجام بشه .

البته اینکه گفتیم متناسب با شرایط حجاز دلیل نمی شه این کار فقط در حجاز انجام بشه ! این دستور کلی رو هر جایی می شه انجام داد ( علی الخصوص در فصل گرما ) فقط باید در مصرف نمک مراعات کرد چون نمک اگه از اندازه مورد نیاز برای بدن بیشتر بشه باعث بیماریهایی مثل پرفشاری خون و سرطان و ناراحتی کلیه خواهد شد .

کل نمک مورد نیاز برای بدن یک فرد سالم روزانه بیشتر از یک قاشق مرباخوری نیست ! این با احتساب نمک موجود در خود غذا و پاشیدن رو غذا ، نمک رو خیار و سیب زمینی ، نمک موجود در نون و سبزیجات و نمک آجیل های شور و ... هستش !! دیگه خودتون حساب کنید چقدر قضیه نمک حساسه و مرز باریکی بین استفاده متعادل و افراط داره .

 

پی نوشت : ان شالله بزودی راجع به انتخاب ریاست جمهوری مطالبی خواهم نوشت و فعلا منتظر شفاف تر شدن فضا و روشن شدن ترکیب کاندیداها هستم . 

/ 0 نظر / 63 بازدید