دانستنیهای کاربردی بهداشتی پزشکی تغذیه ای - قسمت سوم

به نام خدا

 

سوپ جوجه و سرماخوردگی

یکی از توصیه هایی که موقع سرماخوردگی به بیماران می شه اینه که سوپ جوجه میل کنید ، البته این توصیه ها رو من بیشتر تو منابع خارجی دیدم و بعید می دونم تو داخل کشور از هر بیست تا دکتر یه دکتر هم همچین توصیه ای رو به سرماخورده ها بکنند !! ( شاید خود سوپ رو بگن ولی سوپ جوجه رو بعید می دونم ! ) .

یه دارویی هست بنام اِن اَسِتیل سیستئین که تو مواقعی که استامینوفن زیاد مصرف بشه به عنوان تعدیل کننده مسمومیت استامینوفن ازش استفاده می کنند ، خاصیت دیگه ای که این دارو داره اینه که خلط آوره و به نوعی پاک کننده مجاری تنفسی محسوب می شه ، می گن خاصیت سوپ جوجه در درمان سرماخوردگی هم همینه که باعث آزاد شدن اسید آمینه سیستئین می شه و این اسید آمینه سیستئین که یک نوع پروتئین طبیعی هست اثری شبیه همون داروی اِن استیل سیستئین داره و باعث پاکسازی مجاری تنفسی می شه .

می گن بیشترین اثر سوپ جوجه تو درمان سرماخوردگی هم زمانیه که سوپ جوجه رو با سیر و پیاز و فلفل و کاری ( خلاصه منظور اینه که حالت تندی داشته باشه ! ) درست کنید و گرم میل کنید ، کم کم و جرعه جرعه میلش کنید و  یک پیاله در روز هم می تونه کافی باشه .

 

کراتینین ( Creatinine)

یکی از آزمایشهایی که ما موقعی که می ریم برای چکاپ آزمایش بدیم معمولا درخواست می شه همین آزمایشه که شاید تو نسخه درخواستی دکتر با Crمشخص شده باشه ، این آزمایش یکی از اولیه ترین و بهترین آزمایشات برای بررسی فعالیت کلیه هاست و شاخصیه برای اینکه پزشک ببینه کلیه ها توانایی دفع این پروتئین رو ( که معمولا هم عضلانیه و تو عضلات ساخته می شه و در حقیقت پسمانده  پروتئین کراتین فسفات عضلانیه که باید دفع بشه ) داره یا نه و اگه بالا بره یعنی اینکه کلیه ها خوب نمی تونند این پروتئین رو  دفع کنند ، البته یه چیزی رو باید حتما بگم و اون اینه که هرچقدر جثه بدن عضله ای تر باشه ممکنه کراتینین هم بیشترو بالاتر باشه .

برای همینه که معمولا دامنه کراتینین خون مردان 8/0 تا 2/1 ( تا 5/1 هم ذکر شده ) و تو خانم ها حدود 6/0 تا 9/0 میلی گرم در دسی لیتر عنوان می شه ، معمولا کراتینین صبح ها کمه و شبها بیشترین مقدار رو داره .

ممکنه تو کسانی که یه کلیه دارن یا خیلی جثه عضلانی دارن ( مثل ورزشکاران و بدنسازان ) ، بدنشون کمبود مایعات داره ( اسهال و استفراغ شدن یا پیر هستند )  یا بعضی اختلالات خونی یه نیم میلی گرمی بالاتر باشه که در این صورت نمی شه قاطعانه گفت اینها مشکل کلیه یا نارسایی دارن .

معمولا کراتینین زمانی بالا می ره که نیمی از فعالیت کلیه ها از کار افتاده باشه و اون اوایل شروع نارسایی ممکنه دامنه افزایش زیاد نباشه و در حد همین نیم تا یک میلی گرم در دسی لیتر از حد طبیعی باشه که اگه پزشک شک کنه درخواست می کنه مراجعه کننده یه آزمایش ادرار 24 ساعته بده و تو اون می شه کراتینین 24 ساعته رو هم سنجید ولی معمولا اگه تو آزمایش خون کراتین از 4 میلی گرم در دسی لیتربالاتر باشه نشونه یه اختلال جدی می تونه باشه .  یادتون باشه کسانی که این آزمایش رو دارن  بهتره یکی دوشب قبل آزمایش گوشت قرمز نخورن .

جینکو

اسم یه ترکیب گیاهیه که از گیاهی بنام جینکوبایلوبا گرفته می شه و ازش دارو برای تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی بویژه در سالمندان ، وزوز گوش ، سرگیجه ،افسردگی ، آسم و ناراحتی های عروق محیطی ساختن که البته من دیدم بیشترین مورد مصرفش همون تقویت حافظه ست .

تو بازار دارویی ایران هم دو داروی جینکوتیدی و جینکوگل موجود هستند ، نکته ای که در مورد مصرف این دارو باید حتما رعایت بشه اینه که خودسرانه مصرف نشه و حتما با تجویز پزشک باشه ، تازه پزشکی هم که می خواد این دارو رو تجویز کنه باید شرح حال کاملی از بیمار مثل سایر بیماریها یا داروهایی که مصرف می کنه رو هم در دست داشته باشه .

مثلاً کسانی که داروهای رقیق کننده خون و ضد انعقاد مصرف می کنند ( آسپرین ، وارفارین ، تیکلوپیدین ، پلاویکس و امثال اینها ) نباید جینکو مصرف کنند یا حتی این جینکو ممکنه با داروهای ضد التهاب و درد مثل بروفن و ناپروکسن و دیکلوفناک هم تداخل داشته باشه .

بعضی داروهای مدر مثل هیدروکلرتیازید هم ممکنه تداخل با جینکو داشته باشن ، سیر ، جین سینگ ، زنجبیل ، کرفس ، شیرین بیان و امثال اینها و ترکیباتشون هم ممکنه با جینکو اثر تشدیدی رو روان کردن خون ایفا کنند .

کسانی که این دارو رو مصرف می کنند باید مدام پوستشون رو از بابت خونریزی های جلدی و زیر جلدی چک کنند و حتی مواردی شبیه عرق سوز و سردردهای غیرمعمول رو هم به پزشک اطلاع بدن ، مصرف ترکیبات جینکو تو بارداری و شیردهی جایز نیست .

البته این دارو اون قدرها هم داروی وحشتناکی نیست ، داروی خوبیه که باعث بهبود جریان خون و اثرات مثبت رو سیستم عروقی و عصبی می شه منتها باید زیر نظر پزشک تجویز و مصرف بشه و نباید به صرف اینکه داروی گیاهیه خودسرانه مصرف بشه .

 پیامبر اسلام ( ص ) :هرکس موقع خواب یازده مرتبه سوره قدر را تلاوت کند حق تعالی یازده ملک بر او موکل گرداند که او را از شر شیطان تا صبح حفظ کند .

 

 

/ 0 نظر / 82 بازدید