کرونا و تغذیه

به نام خدا


این روزها و در زمان شیوع بیماری ناشی از #کرونا نقش #تغذیه سالم در افزایش قدرت سیستم ایمنی که باعث کاهش شدت بیماری های مختلف عفونی می شود نقش دوچندانی پیدا می کند . 

با گران شدن #زنجبیل ، #سیر و سایر موادغذایی در این حال و اوضاع که بدرستی نقش ضد #ویروس ایفا می کنند چند توصیه تغذیه ای کم خرج برای افزایش قدرت سیستم ایمنی تان عرض می کنم که امیدوارم موثر باشد : 

اول اینکه کم هزینه ترین اقدام در موقع سرماخوردگی ، آنفلوآنزا ، کرونا و سایر بیماری های عفونی دستگاه تنفسی مصرف "مایعات گرم " است ! 

ویروس هایی مثل خانواده کوروناویریده یا مشابه اونها علاقه زیادی به چسبیدن به سلولهای اپیتلیال یا پوششی مجاری تنفسی و گوارشی دارند که باعث می شن حرکت مژک ها یا سیلیاهای اونها فلج و ماده لزجی که موکوس نام داره و اون نواحی رو مرطوب نگه می داره ترشحش قطع بشه و ناحیه خشک بشه و نفوذ ویروس به داخل سلول تسریع بشه ! شما با مصرف مرتب آب گرم و چای گرم می تونید مانع این کار بشوید که خرج چندانی نداره ، گرما و حرارت دشمن و قاتل ویروس های تنفسی مثل #کورونا هستش و محیط زندگی اش رو نامساعد می کنه .. چای گرم هم نبود ( حالا سیاه ، سبز ، آویشن و ... ) همون آب گرم مداوم هم کفایت می کنه و خرجی نداره و باعث مرطوب نگه داشته شدن مجاری تنفسی خواهد شد . 

دوم مصرف پیاز پخته گرم هستش که با داشتن ماده موثره ای بنام " کوئرستین " باعث نابودی ویروس ها می شه . 

سوم مصرف حداقل یک پیاله ماست #پروبیوتیک در روز هستش که با داشتن میکروبهای مفید می تونه با جایگزینی بجای میکروبهای مضر و ویروس ها و ایجاد یک محیط اسیدی با کاهش PH محیط زندگی ویروس رو نامساعد کنه . 

چهارم هم استفاده از کپسول زینک سولفات یا #روی هست که در مواقع بیماری روزانه و غیر اون یک روز در میان باعث می شه نوعی از گلبولهای سفید که مسئول دفاع از بدن هستند بنام لنفوسیت های T تقویت شده و بر علیه میکروبها و ویروس ها آنتی بادی یا ماده موثره ایمنی ترشح کنند . 

پنجم هم کاهش مصرف قند و شکر و روغن و چربی هستش که دوست ویروس هایی مثل کرونا و سرماخوردگی و ... محسوب می شن و به شدت پاتوژنز یا بیماریزایی ویروس کمک می کنند و بدن رو بشدت تضعیف خواهند کرد . 

ششم هم مصرف سبزیجات پخته ای مثل کدو ، هویج ، گوجه فرنگی با آزاد شدن بتا کاروتن داخلی شان که پیش ساز #ویتامین_A می باشد بعد پخته شدن به ویتامین A که ویتامین ضد عفونت و دوست و ترمیم کننده سلولهای پوششی تنفسی و ... هستش به افزایش قدرت ایمنی بدن کمک می کند . 

#ویروس_کرونا#پیشگیری_از_کرونا

#کرونا_ویروس#رژیم_غذایی


اینستاگرام بنده : majidamirrahimi

https://www.instagram.com/p/B9APDrUh1k6/?igshid=12xc16kjrdsyv

/ 1 نظر / 939 بازدید