داروها و بارداری

به نام خدا

 

پنجشنبه نوزدهم فروردین ماه 89

 

در ارتباط با مصرف داروها در دوران بارداری سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) داروها رو از نظر میزان سالم  یا مضر بودن در این دوران برای جنین به چند رده تقسیم بندی کرده که خدمتتون عرض می کنم  و این رده بندی به عنوان یک رده بندی استاندارد هم در همه جا پذیرفته شده :

رده A : مشخص شدهداروهایی که در این رده قرار گرفتند بعد از مطالعات کافی بی خطر بودند و حداقل مصرف معقول و معمول اونها توسط خانم باردار تهدیدی برای جنینش ( سقط یا ایجاد نقص ) به شمار نمی آد .

رده B : مطالعه کافی در انسان انجام نشده ولی مصرف داروهای این رده در حیوانات خطری رو برای جنین نشون نداده ( البته اونجاهایی که مطالعه رو انسان ها جامع و کامل نبوده ) یا مطالعه در انسان خطری برای جنین نشون نداده و حتی اگه تو حیوانات هم عوارضی ایجاد کرده در انسانها مسئله خاصی گزارش نشده .

رده C : مطالعه در حیوانات یا انجام نشده یا اگر هم شده دلالت بر ایجاد عوارض جانبی روی جنین داره ولی مطالعه کافی در انسان ها انجام نشده و خطر احتمالی هم قابل رد کردن نیست ، داروهای این رده فقط زمانی باید تجویز بشن که منافع استفاده از عوارض جانبی احتمالی بیشتر باشند  .

رده D : داروهایی هستند که شواهدی از بروز خطر در جنین به دنبال مصرفشون توسط انسانها گزارش شده که این  اطلاعات هم بعد از تحقیقات یا گزارش های واصله بعد از به بازار اومدنشون حاصل شده ولی گاهی اوقات که پزشک معالج صلاح بدونه و شرایط خاصی وجود داشته باشه که منافع استفاده از دارو اون قدر بالا باشه که به  عوارضش چربش داشته باشه و بیماری خطرناک باشه و داروی کم خطرتری هم وجود نداشته باشه داروهای این رده تجویز می شن .

رده X: مطالعاتی که در انسانها و حیوانات انجام شده نشون دهنده اینه که داروهای این رده ناهنجاریهای جنینی جدی ایجاد کردند و تحت هیچ شرایطی این داروها نباید در بارداری تجویز بشن .

 

NR ( Not rated ) هم به داروهایی می گن که هنوز تکلیفشون مشخص نیست و جزو پنج رده بالا طبقه بندی نشدن .

 بطور کلی یک اصل اساسی در دوران بارداری در رابطه با مصرف داروها می گه که مصرف خودسرانه هر دارویی غیرمجازه مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشه اونم بعد از سنجیدن منافع استفاده از دارو و شرایط بیمار در مقابل بیماری و شکایت بیمار و عوارض احتمالی ...  خانم ها باید خیلی مراقب باشن .

اصولا در زمینه مصرف داروها در بارداری زمان بارداری هم خیلی مهمه و از خطر سقط در هفته های اول تا ایجاد ناهنجاری های ساختمانی در ماههای میانی و یکسری اختلالات فیزیولوژیکی در نوزاد در روزهای آخر منتهی به تولد نحوه  تاثیر عوارض احتمالی فرق می کنه .

خانم های دارای همسر باید خیلی مراقب دارو خوردنشون باشن که جسورانه و خودسرانه نباشه ، چون ممکنه باردار اونم در اوایلش باشن و خودشون هم ندونند و ناخواسته باعث ضرر و ایجاد خطر برای جنین شون بشن .  

با این تفاسیر بهتره حداقل  در سه ماهه اول بارداری تا جایی که امکان داره هیچ دارویی مصرف نشه یا اگر هم می شه حتما با تجویز پزشک باشه .

ضمن اینکه چون در بارداری شرابط فیزیولوژیکی بدن مادر دستخوش تغییراتی می شه ممکنه اثر یک دارو نسبت به حالت عادی افزایش یا کاهش داشته باشه ... بگذریم .. لازم می دونم با توضیحاتی که داده شد و تقسیم بندی رده های دارویی در بارداری رو دیدین و  یاد گرفتین ، رده دارویی چندتا داروی پرمصرف رو در بارداری براتون ذکر کنم :

استامینوفن  رده B  

استامینوفن کدئین رده C

 پماد آسیکلوویر ( برای تبخال ) رده C

 قرص سرماخوردگی بزرگسالان یا آدولت کلد رده B

 آلپرازولام رده D

آلومینیوم ام جی اس رده C

 آموکسی سیلین  رده B

 آنتی هموروئید رده C 

  آ اس آ )A.S.A ) رده D

  بلادونا پی بی رده D

بتا هیستین  NR  

 بتامتازون رده C

بیساکودیل رده C

بیسموت رده D

 برم هگزین رده C

 پماد سوختگیNR

 لوسیون و کرم کالامین رده A

کلسیم دی رده C

 کلسیم فورت جوشان  رده A

کاپتوپریل رده C

کاربامازپین رده D

 سفیکسیم رده B

 سفتریاکسون رده B

 کلردیازپوکساید رده D

 کلرهگزیدین رده

/ 0 نظر / 87 بازدید