سکته قلبی

به نام خدا


[Forwarded from مجید امیررحیمی]

#انفارکتوس_میوکارد یا #سکته_قلبی زمانی اتفاق خواهد افتاد که عروق تغذیه کننده قلب که #کرونر نام دارند دچار اسپاسم یا انسداد شده و عضله #قلب از رسیدن خون و اکسیژن محروم مانده و بحالت #نکروز یا سیاه شدگی در بیاید . 

در این حالت بیمار دچار درد شدید و فشاردهنده ای در قفسه سینه شده که بیشتر از نیم ساعت طول می کشد و ممکن است به فک ، بازوی چپ یا گردن هم انتشار پیدا کرده و حتی گاهی وقتها بالای شکم و زیر جناغ هم بحالت شکم درد شروع به دردکردن می کند که با ناراحتی گوارشی اشتباه گرفته می شود . 

تهوع ، عرق کردن ، اشکال در تنفس و رنگ پریدگی از سایر نشانه ها هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند . 

در برخورد با چنین بیمارانی شما باید بیمار را بی حرکت و نیمه نشسته نگه دارید و اجازه تکان خوردن و حرکت به بیمار نداده ، اگر کمبربند بسته شل کنید و 2 عدد قرص #آسپرین 80 میلی گرم یا یک قرص 325 میلی گرم با کمی آب به بیمار بدهید تا خوب بجود و اگر لخته ای عروق قلبی را مسدود کرده بطور اولیه حل کند و با اورژانس تماس بگیرید تا در زمان طلایی 6 ساعته که در اختیار داریم برای سایر اقدامات درمانی بیمار را به بیمارستان و بخش #سی_سی_یو منتقل کنند . 

البته مشکلات طبی دیگه ای از قبیل پرکاری #تیروئید ، حملات ناشی از #اضطراب ، بیماری های گوارشی و ... هم علائمشان ممکن است با سکته قلبی مشابهت داشته باشند که نیازمند #تشخیص_افتراقی هستند و نباید بی جهت هم نگران شد . 

فقط در نظر داشته باشید بیماران سالمند یا دچار قند بالا #دیابت و اشخاص تازه #جراحی شده ممکن است بطور خاموش یا بدون علامت دچار سکته قلبی بشوند . 

#بهداشت#درمان#آموزش_پزشکی#اورژانس#کمکهای_اولیه #سلامت

https://www.instagram.com/p/B8Qo6FuJSPQ/?igshid=17nxoh8fanqd5

/ 0 نظر / 766 بازدید