پزشکی در اسلام - قسمت بیست و یکم

به نام خدا

 

حضرت علی ( ع ) : خوردن گردو در گرمای شدید حرارت بدن را برمی انگیزد و زخم های تن را تحریک می کند اما خوردن آن در زمستان کلیه ها را گرم می کند و سرما را می راند .

الان که هوا سرد شده یکی از بهترین میان وعده ها و تنقلات خشکبار و آجیل بخصوص همین گردو هستش ، سعی کنین روزی یه مشت آجیل و خشکبار ( در همین حد کافیه ) یا بین سه تا پنج عدد گردو مصرف کنین ( بیشتر از این در روز نباید گردو خورد ) ، اونهایی که کلسترول خونشون بالاست بهتره گردو رو ناشتا مصرف کنند ، استرول های گیاهی موجود در گردو نقش مهمی در کاهش کلسترول خون ایفا می کنند .

اگه دقت کرده باشین گردو شکلی شبیه مغز داره ! و بعضی ها می گن غذای مغزه . شاید علتش این باشه که گردو سرشار از اسیدهای چرب مفیدی بنام اُمگا 3 هستش که تو رشد مغز و درست کار کردن مغز و فعالیت های مغزی نقش مهمی رو ایفا می کنه ، برای همین خوبه بچه ها رو هم عادت داد که گردو مصرف کنند ، کلاً بچه هایی که اُمگا3 بدنشون کمه مشکلات رفتاری و یادگیری و مشکلات خواب بیشتری در مقایسه با بقیه همسن و سالانشون دارن .

گردو اسید چرب مفیدی بنام آلفا لینولنیک اسید هم داره که الان قرصش هم به بازار اومده و تو کسانی که سکته مغزی یا قلبی داشتند و یا مثلا لخته های ایسکمیک عروقی دارند باعث می شه این لخته های سرگردان از بین برن و بقولی رد بشن ، الان موسسه غذا و دارو مصرف روزی 30 گرم مغز گردو رو برای پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی توصیه می کنه .

به نظر من اگه کسی نمی تونه ماهی مصرف کنه همین گردو می تونه یه جانشین خوب از بابت تامین اُمگا3 بدن باشه ، اُمگا3 تو کسانی که بیماریهای التهابی مثل آرتروز دارن هم خیلی می تونه تاثیر مثبت داشته باشه.

جالبه که تو بین آجیل ها آنتی اکسیدان گردو از همه بیشتره و می دونین که مواد آنتی اکسیدان بدن رو از واکنش های مضر داخلی شیمیایی که می تونه باعث سرطان بشه حفظ می کنند ، خانم هایی هم که مصرف گردوی مناسبی دارن کمتر دچار سنگ کیسه صفرا می شن .

تو احادیث توصیه شده همراه پنیر گردو هم مصرف بشه ، یه علتش رو این می گن که چون این طرز مصرف باعث می شه نسبت کلسیم به فسفر ( فسفر خوبی تو گردو هستش ) 2 به 1 بشه که از نظر علمی نسبت ایده آلی برای جذب مناسبشون هستش .

یه نکته راجع به برگ درخت گردو بگم و اون اینه که اگه داخل کیسه برنج گذاشته بشه مثل قرص برنج عمل می کنه و جلوی حمله عوامل مضر به برنج رو می گیره ! می گن خاصیت میکروب کشی قوی داره ، گردو بخاطر مس موجود درش ضد کم خونی هم هست ،  شاید گردویی که تو خورشت فسنجون استفاده می شه هم حکمتش حداقل برای خانم ها همین باشه !

گردو ویتامین E خوبی داره ، گردو کالری نسبتاً بالایی داره و اگه زیاد گردو مصرف بشه باید دوساعت و یازده دقیقه راه رفت یا ورزش کرد تا کالری گردو سوزونده بشه ! این برای افراد سرد مزاج ( کسانی که یه حالت های رخوت و سستی و خواب آلودگی دارن ، پوستشون هم معمولا خشکه ) خیلی مفیده که مواد غذایی مثل گردو مصرف کنند تا درونشون حرارت مناسبی تولید بشه ، علت تولید این حرارت رو هم فعالیت سیستم سمپاتیک محیطی می دونند که یه چیزی شبیه پدال گاز ماشین تو بدن عمل می کنه ! افراد گرم مزاج هم می تونند گردو به اندازه مصرف کنند ولی در مجموع گردو برای افراد سرد مزاج واقعا مفید تره ، کالری گردو چیزی حدود 100 کالری در حدود پنج عدد گردو هستش که باعث تولید حرارت و فعال کردن سیستم سمپاتیک محیطی در بدن می شه و احتمال می دم منظور حضرت علی ( ع ) در حدیث بالا هم همین نکته بوده باشه .

فقط یادتون باشه گردو که خوردین دهنتون رو حتما آب بگیرین !

 

پی نوشت : از اینکه اینجا دیر به دیر مطلب نوشته می شه شرمنده همه دوستان هستم ، ان شالله ما رو به بزرگی خودتون می بخشین ... گرفتاری مون کم نیست و خیلی وقت نمی کنم یا بهتره بگم حوصله نمی کنم بشینم مطلب بنویسم ، البته چراغ اینجا رو هر طور شده ان شالله روشن نگاه خواهم داشت ، تو سی سالگی بدجور احساس پیری می کنم !!!! چه نسلی شدیم ما !! 

/ 0 نظر / 63 بازدید