دانستنیهای کاربردی بهداشتی ، پزشکی و تغذیه ای - قسمت یازدهم

به نام خدا

 

هندوانه و عروق

در هندوانه دو اسید آمینه بنامهای آرژنین و سیترولین ( این یکی بیشتر در نزدیک پوست که با قاشق می تراشیم ! ) وجود دارند که پیش ساز ماده ای بنام نیتریک اکسید ( NO ) هستند که این نیتریک اکسید خاصیت متسع کنندگی عروق رو داره .

در نتیجه بعد اتساع عروق ، فشار خون کاهش پیدا می کنه و این برای کسانی که فشار خون بالایی دارند خیلی خوبه .

بعضی ها هم که سابقه ناراحتی قلبی مثل آنژین صدری یا گرفتگی عروق دارند و داروهایی مثل نیتروکانتین مصرف می کنند هم از این خاصیت هندوانه خیلی بهره مند می شن چون نقشی مشابه اون داروهای نیتراتی در اتساع عروق براشون ایفا می کنه .

یکسری افراد هم که دچار مشکلات جن @ سی هستند و در ایجاد ن ع و ظ آ ل ت ت ن ا س ل ی اختلال دارند و مجبورند از داروهایی مثل سیلدنافیل یا ویاگرا استفاده کنند هم از این خاصیت متسع کنندگی اکسید نیتریک هندوانه سود می برند – حالا شاید نه مثل یک قرص – ولی به نظرم در دراز مدت در صورت استمرار مصرف هندوانه شاید تاثیرش رو ببینند .

هندوانه سم زدای خوبی هم هست و خیلی خوب می تونه به پاکسازی بدن و جبران کم آبی بدن بخصوص در روزهای گرم و ماه رمضان کمک کنه ، هندوانه رنگدانه ای بنام لیکوپن هم داره که به سلامت پروستات کمک شایانی می کنه .

 

کلسیم منیزیم زینک ویتامین دی

حتما حضور مبارکتون هست که برخی افراد و بخصوص خانم ها برای کمک به سلامت استخوان هاشون و پیشگیری از پوکی استخوان یا دلایل دیگه از قرص های کلسیم دی استفاده می کنند که هم ایرانی دارند هم خارجی .

این قرصها فقط حاوی کلسیم و ویتامین د 3 هستند ولی برخی شرکت های داروسازی برای اثر بخشی بهتر زینک ( روی ) و منیزیم رو هم به کلسیم و ویتامین د 3 اضافه کردند و به شکل قرص و شربت عرضه می کنند مثل Osteocare  و Calcicare  که خارجی هستند . 

به تازگی دیدم که کارخونه جالینوس که داخلیه همین ترکیب رو عرضه کرده که نسبت به انواع خارجی قیمت مناسب تری داره ولی خب داروخانه ها ممکنه زرنگی کنند و برای اینکه فروش بالاتری داشته باشه باشند رو انواع خارجی مانور بیشتری بدن ، گفتم بهتون بگم در جریان باشین ما در این زمینه تولید داخلی هم داریم .

 

کروم و دیابت

کروم ماده معدنی هستش که یکی از خواصش در بدن اینه که باعث متابولیسم یا سوخت و ساز درست و حسابی قند و چربی و پروتئین ، کاهش مقاومت سلولهای بدن نسبت به هورمون انسولین و در نتیجه تنظیم قند خون می شه .

کلم بروکلی ، قارچ ، حبوبات ، سبوس غلات و جو از منابع خوب غذایی کروم هستند بخصوص قارچ و بروکلی که امیدوارم عزیزانی که قند خون بالا دارند مصرف این دو ماده غذایی رو جدی تر بگیرند .

قرص های کروم تحت عنوان پیکولینات کروم هم موجود هستند که افراد دیابتی در صورت نظر مساعد پزشکشون می تونند روزی یک عدد با غذا ازشون استفاده کنند ، همین طور به تازگی مکمل های ویتامینی که مخصوص دیابتی ها تولید می شن مثل کپسول دیافیت محصول یوروویتال یا دیابتون محصول ویتابیوتیکس هم وارد بازار دارویی شدند که یکی از محتویات اصلی شون همین کروم هستش ولی در مجموع اگه کسی نخواست قرص مکمل بخوره استدعا می کنم مواد غذایی حاوی کروم مثل قارچ یا کلم بروکلی رو جدی تر بگیره .

داروهای آنتی هیستامین در بارداری و شیردهی

این چند نکته که دارم بهتون می گم بصورت کلی هستش و تجویز مطلق نیست چون وضعیت هرکسی با کس دیگه متفاوته و باید پزشک یا داروساز در جریان ریز جزئیات قرار بگیرند تا بتونند راهنمایی درست تری داشته باشند ولی در مجموع چون خانم هایی که مشکل حساسیت و آلرژی دارند و در دوران بارداری و شیردهی قرار می گیرند ممکنه در این زمینه ها سوال داشته باشند ذکر این چند نکته ضرری نداره :

1- در دوران بارداری کلرفنرآمین و سیپروهپتادین قابل استفاده ترین آنتی هیستامین ها هستند ( سیپروهپتادین ممکنه رو اشتها هم اثر مثبت بذاره ! ) دیفن هیدرامین و کلماستین در درجه بعدی قرار می گیرند ، پرومتازین در سه ماهه آخر ممنوعه ولی در قبلش اگه پزشک لازم دونست قابل مصرفه ...سیتریزین و سودوافدرین و لوراتادین هم بهتره در بارداری مصرف نشوند و هیدروکسی زین هم می شه گفت ممنوعیت داره .

2- در دوران شیردهی اکثر آنتی هیستامین ها می تونند با ورود به شیر مادر باعث بی قراری و خواب آلودگی در نوزاد بشن ، تنها آنتی هیستامینی که شاید بشه با احتیاط در این دوران مصرف کرد لوراتادین هستش .

حالا ما اینها رو برای افزایش اطلاعات عمومی شما گفتیم ولی بازم تاکید می کنم تصمیم نهایی با پزشک معالج خواهد بود چون یه وقتهایی ممکنه منافع یک دارویی بر مضراتش برتری داشته باشه و صلاح در تجویزش باشه یا برعکس .

 

 

/ 0 نظر / 69 بازدید