سیاستهای کلی موشکی تدوین و ثبت بین المللی شود

به نام خدا


بعد از مسئله هسته ای ، دومین و جدیدترین موضوعی که ابزار بهانه گیری چند کشور قدرتمند و دارای حق وتوی غربی درباره ایران شده بحث موشکی ست .


امروز کار بجایی رسیده که ترامپ رسماً تهدید کرده اگر تا اردیبهشت ماه تکلیف برنامه موشکی ایران روشن نشه ( و چند ایراد دیگه از توافق هسته ای !)  از برجام خارج می شه ( که یقیناً یکی از عوامل افزایش نرخ ارز در هفته های اخیر هم همین موضوع بوده ) و مکرون رئیس جمهور فرانسه هم اظهار کرده که در سفر آتی به ایران برسر این مسئله با مقامات ایران گفتگو خواهد کرد .


از طرفی موضع " رسمی  " اعلام شده از طرف جمهوری اسلامی ایران ، "عدم هرگونه مذاکره برسر مسائل دفاعی و موشکی  " بوده و هست .


با این تفاضیل ، در ماههای آتی با یک چالش بزرگ و جدی مواجه خواهیم بود که تاثیرات" مستقیم و منفی  "بر اقتصاد سست و لرزان ایران برجا خواهد گذاشت و باید تا دو سه ماه آینده این موضوع تعیین تکلیف جدی بشه .


یک راه حل بینابین که می شه پیشنهاد داد و کاملاً منطبق بر قانون اساسی ایران هستش و می تونه باعث رضایت همه طرفها بشه و با موضع رسمی نظام که " دکترین دفاعی در زمینه موشکی "  عنوان شده  همخوانی داره دستور رهبری طبق بند 1 اصل 110 قانون اساسی مبنی بر" تدوین سیاستهای کلی موشکی نظام "  خارج از نوبت توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام و ابلاغ اون به قوای سه گانه و نیروهای مسلح پس از تدوین و تصویب در مجمع تشخیص مصلحت نظام و سپس ثبت اون به عنوان یک " سند بین المللی  " در سازمان ملل متحد هستش .  


ما در این زمینه تجربه موفقی داریم و اون ثبت فتوای رهبری در زمینه حرمت سلاحهای کشتار جمعی و هسته ای در سازمان ملل به پنج زبان زنده دنیا بود که زمینه ساز توافق هسته ای یا برجام شد .


در حال حاضر هم که در شرایط مشابهی بسر می بریم می شه با رایزنی با اتحادیه اروپا یا 1+ 5 در زمینه موشکی هم اقدامی شبیه اون انجام داد تا هم موضع نظام که " مذاکره نکردن بر سر مسائل دفاعی و موشکی " بوده رعایت بشه هم اونچه که مورد نگرانی غرب در زمینه موشکهای ایران بوده با " ثبت سند دفاعی بودن موشکهای ایران " علی الظاهر برطرف بشه ! البته این بهانه جویی ها تمامی نخواهد داشت چون مشکل اصلی جای دیگری ست !.
/ 0 نظر / 64 بازدید