پزشکی در اسلام - قسمت بیست و چهارم

به نام خدا

 

امام رضا علیه السلام : خوردن گوشت خام ، باعث کرم در  معده مى شود.

 

با توجه به اینکه اون زمان خبری از رشته انگل شناسی و آزمایشگاههای امروزی در این زمینه نبود این توصیه امام رضا ( ع ) که امروز سالروز شهادت ایشونه و از همین جا خدمت همگی دوستداران اون حضرت تسلیت هم عرض می کنم جالب توجه هستش .

امروزه ثابت شده بسیاری از بیماریهای عفونی از طریق گوشت خام آلوده از حیوان به انسان منتقل می شوند که از جمله می شه به تب کریمه کنگو ( CCHF ) اشاره کرد .

احتمالا در اینجا منظور امام ( ع ) بیماریهایی بودند که جزو بیماریهای انگلی و کرمی طبقه بندی می شن و خوردن گوشت خام آلوده یا نیم پز باعث می شه لارو یا کیست مربوط به اونها در دستگاه گوارش آزاد بشه و تولید بیماری کنه .

از بیماریهای قابل انتقال به این شیوه می تونیم به توکسوپلاسموز ( انگل گربه )، تنیاساژیناتا ( کرم کدو ) ، تریشنلا ( بخصوص در گوشت خوک ) و توکسوکاریازیس اشاره کرد .. البته اینها بیماریهای شایع و شناخته شده تا امروز هستند و حتما گستردگی بیماریهای انگلی منتقله بوسیله گوشت خام و نیم پز بیشتر از این حرفهاست .

تنها راه پیشگیری هم اینه که گوشت حتما کاملا پخته مصرف بشه و حتی نیم پزش هم این انگلها رو از بین نمی بره ... در ضمن همگی بخصوص خانم های باردار تماس مستقیم دست با گوشت خام نداشته باشند و حتماً از دستکش استفاده کنند ... سطوح یا ظروفی هم که در معرض تماس با گوشت خام بودند خوب شسته بشن . 

/ 0 نظر / 60 بازدید