داروهای ضد التهاب

به نام خدا


با خانواده دارویی بنام NSAIDs یا #دارو های ضد التهاب غیراستروئیدی حتما آشنا هستین . از داروهای این خانواده#آسپرین، ایبوپروفن (#ژلوفن )، مفنامیک اسید ، دیکلوفناک ، ناپروکسن ، پیروکسیکام ، ایندومتاسین ، سلکوکسیب ، کتورولاک و ملوکسیکام می شه اسم برد که استروئیدی یا کورتون نیستند . 

این #داروها ،ضد درد ، ضد التهاب و ضد تب هستند و برای کمردرد ، آرتروز ، دردهای #قاعدگی ، نقرس و .. بکار می رن . 

اسید چربی بنام آراشیدونیک اسید بواسطه آنزیمی بنام سیکلواکسیژناز به مواد التهاب زایی بنام پروستاگلاندین ها تبدیل می شه و این داروها با مهار آنزیم سیکلواکسیژناز ( COX) عمل ضد التهابی نشون می دن . 

خود سیکلواکسیژناز هم دو نوع هستش COX-1 و COX-2 که بعضی ها هر دو (مثلا آسپرین ) و بعضی ها 1 و بعضی ها 2 رو ( سلکوکسیب ) مهار می کنند . 

سلکوکسیب که COX-2 رو مهار می کنه عوارض گوارشی کمتری داره ولی ریسک قلبی عروقی اش بالاتره . 

باقی داروها هم عوارض گوارشی مثل زخم و التهاب معده ، مشکلات کلیوی و کبدی و فشار خون می تونند در صورت مصرف مداوم و دراز مدت ایجاد کنند . 

آسپرین با مهار ماده ای بنام ترومبوکسان اثرات رقیق کنندگی خون و ضد انعقادی قوی تری نسبت به بقیه داره . 

سلکوکسیب ، دیکلوفناک و ملوکسیکام تو این خانواده از نظر گوارشی کم عارضه تر هستند و ایندومتاسین برعکس ! کتورولاک هم فقط ضد درد هستش و بیشتر تو اورژانس ها یا بعد جراحی ها اگه قرار بر تجویز مخدر مثل مورفین یا ترامادول نباشه بکار می ره . 

کلا برای دردهایی مثل سردرد یا دردهای خفیف و در سالمندان سعی کنید در درجه اول از #استامینوفن استفاده کنید و اگر مجبور به استفاده از این خانواده هستین عادت نکنید مداوم استفاده کنید و موردی باشه. بهتره این داروها رو با شکم پر بعد غذا یا دو لیوان آب یا شیر مصرف کنید مگر کلا داروهایی که بفرم انتریک کوتد یا E.C روشون نوشته که تو روده باز می شن و باید با معده خالی و آب مصرف بشن مثل ناپروکسن 500 میلی گرم یا آ . اس آ . 

مصرف درازمدت اینها ضرورتی نداره و هر چی کوتاه تر بهتر ، مگر در مواردی که #پزشک معالج تشخیص بده .


برای هر فرد و هر مورد بالینی هم باید حسب اون مورد دارو رو انتخاب کرد مثلا شیاف دیکلوفناک 100 در درد سنگ کلیه یا مفنامیک در دندان درد یا ژلوفن در درد قاعدگی و .. . 

#پزشکی #داروسازی #آموزش #داروشناسی