راجع به ابتلای جمعیت به کرونا

به نام خدا


از قول متخصص #عفونی نقل شد که تا آخر اسفند 40 درصد مردم تهران #کرونا می گیرند ، ستاد ملی مبارزه با این بیماری تکذیب کرد و خود دکتر مردانی هم گفت منظورم تا یک سال آینده بود!


عرض بنده اینه که این حرف غلط نبوده ولی درست توضیح داده نشده . ببینید ! درسته که اولین مورد قطعی #کووید19 در ایران اول اسفند اعلام شد اما بنظر می آد قضیه خیلی قبل تر از این حرفهاست و "حداقل "دو سه هفته باید عقب تر رفت . یکی از شرکت کنندگان راهپیمایی 22بهمن قم بعد مراسم حالش بد شده و به علت این بیماری فوت کرده . 

این احتمال وجود داره که تو این دوماه اخیر خیلی ها که فکر می کردند دچار سرماخوردگی و آنفلوآنزا شدند در حقیقت همین بیماری جدید#کروناویروس رو گرفتند ! ولی چون #سیستم_ایمنی سالمی داشتند و فاقد بیماری زمینه ای و گروه پرخطر بیماری شون در حد خفیف و متوسط رفع و رجوع شده . در عکس هم می بینید در خود #چین هم 81 درصد موارد #ویروس_کرونا جدید خفیف بوده ، 14 درصد شدید و فقط 5 درصد مبتلایان کارشون به شرایط بحرانی کشیده . نرخ #مرگ هم نزدیک به ایران و 2/3 بوده . 

صرف کرونا گرفتن ترس نداره و می تونه بشکل یک سرماخوردگی ساده یا پری بینی و درد و خستگی تظاهر کنه و بره پی کارش ! احتمال زیاده داره برخلاف بعضی پیش بینی ها که رو اعصاب مردم داره راه می ره و هفته های آینده رو پیک بیماری می دونند ( چون مبدا شون اول اسفنده که اولین مورد قطعی اعلام شد ) ما همین روزهای گذشته و فعلی در پیک بیماری باشیم !!!و با توجه به کاهشی شدن مبتلایان شناسایی شده روزانه این احتمال کم هم نیست . در ضمن تمام این آمارها فقط شامل "مراجعین " می شه و خیلی ها که بیماری خفیف دارند یا قبل سر و صدای رسانه ای بیماری ، گرفتند یا داشتند یا دارند اصلا هیچ جا ثبت نشده و نمی شوند ! و تک تک اینها جامعه رو به سمت همون ایمنی جمعی ( herd immunity ) که قبلا گفتم می برند . 

در