چقدر خوب می شد اگر ........ !!

به نام خدا

 

چقدر خوب می شد اگر ..... آدمها تا زنده هستند قدر همدیگر رو بدونند !

چقدر خوب می شد اگر ..... ارتباط با زنده ها هم مثل رفتن به قبور اموات راحت ، بی دغدغه و بی دردسر بود !

چقدر خوب می شد اگر ..... مردم ما این قدر مطالعه و درک داشتند که هر چیز کذب و فاقد سند و منبع معتبر رو قبول ، عمل و به خورد دیگران ندهند و سره رو از ناسره بخوبی تشخیص بدن و هر عمل خرافی رو انجام ندن !

چقدر خوب می شد اگر ..... از هر کس به اندازه خودش ، روحیاتش و شخصیتش توقع داشته باشیم !

چقدر خوب می شد اگر .....آدمها به سلائق ، علائق ، روحیات و شخصیت دیگران احترام می گذاشتند و اصراری نداشتند که هر کس مثل ما نیست پس یک جای کارش ایراد داره !

چقدر خوب می شد اگر ..... آدمها اگر نمی تونستند چیزی رو درک کنند یا معنی کار دیگران رو متوجه بشن بجای سنگ زدن و زیر سوال بردن دیگران کمی هم به خودشون شک می کردند که شاید اشکال از ماست نه اونا !

چقدر خوب می شد اگر ..... رابطه با دیگران " پیچ تنظیمی " داشت و می تونستیم هر وقت دلمون بخواد متناسب با رفتار و سکنات و احترام متقابل دیگران با ما ، رابطه مون باهاشون رو تنظیم کنیم و هر وقت از خطوط قرمز ما رد می شدند یا تو امورات شخصی ما مداخله می کردند رابطه ای باهاشون نمی داشتیم و مجبور نبودیم حتی خبری یا اسمی ازشون بشنویم !

چقدر خوب می شد اگر ..... آدمها می فهمیدند همه مثل هم نیستند ، مثل هم فکر نمی کنند و روحیات و خلق و خویی مثل هم ندارند و قرار هم نبوده داشته باشند ، ای کاش فقط می فهمیدند!

چقدر خوب می شد اگر ..... آدم در شرایطی گیر نمی کرد که بخاطر برخی ملاحظات مجبور بشه برخی روابط تحمیلی و اجباری و ناخواسته با دیگران رو تحمل کنه !

چقدر خوب می شد اگر ..... از آدمها توقع نداشتیم ریاکاری کنند ، لبخند دیپلماتیک و زورکی بزنند و خودشون نباشند چون ما این طور دوست داریم !

چقدر خوب می شد اگر ..... می فهمیدیم قرار نیست هر کس رو که ما دوست داریم باهاش رابطه داشته باشیم دیگران هم باید مشتاق و علاقه مند باشند با اون شخص یا اشخاص رابطه قلبی و غیر قلبی داشته باشند !

چقدر خوب می شد اگر ..... هرکس غلطی یا اشتباهی می کرد این قدر شهامت و وجود داشت که خودش پای اشتباهش بیاسته و پای دیگران رو بی جهت وسط نکشه و علاوه بر خودش دیگران رو هم به دردسر نندازه و از دیگران توقع بیجا برای همراهی برای رفتن به چاه َویل نداشته باشه !

چقدر خوب می شد اگر ..... اونهایی که نبودنشون بهتر از بودنشونه زودتر از اونهایی که بودنشون مفیدتر از نبودنشونه با دار فانی وداع می کردند !

چقدر خوب می شد اگر ..... همه به حریم شخصی و امورات خصوصی دیگران که مربوط به خودشونه احترام می گذاشتند !

چقدر خوب می شد اگر ..... به کسی که از خودمون واردتر و آگاه تره احترام می گذاشتیم و سعی نمی کردیم خودمون رو تحت هر شرایطی عقل کل و دانای روزگار نشون بدیم !

چقدر خوب می شد اگر ..... مردم عزیز ما قبل از ورود به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی طرز استفاده صحیح ، سالم و بموقع از این فضا رو آموزش می دیدند !

چقدر خوب می شد اگر ..... همه حداقل هوش هیجانی داشتند که می فهمیدند کجا و چطور و چه موقع باید چه حرفی بزنند و چه حرفی رو نزنند !

چقدر خوب می شد اگر ..... همه آدمهایی که کنار هم و باهم زندگی یا تعامل می کردند در " یک سطح " از معلومات و آگاهی و هوش بودند تا تفاوتهای اساسی باعث بحث و جدل های بی سر و ته نشه که هیچ کس نتونه دیگری رو درک یا اقناع کنه .

چقدر خوب می شد اگر ..... مَثَل معروف " دوری و و دوستی " همیشه جاری و ساری بود تا احترام ها هم همیشه سرجاش می موند و رابطه نزدیک و ناخواسته با کسانی که جنبه ندارند باعث نمی شد تتمه پرده های باقی مونده هم فرو بریزه و تمام پلهای رابطه خراب بشه .

چقدر خوب می شد اگر ..... آدم اون طوری که " خودش دوست داشت " می تونست زندگی کنه نه اون طوری که جبر زمانه و مصلحت روزگار حکم می کنه .

چقدر خوب می شد اگر ..... کسی کاری به کار کسی نداشت جز زمانی که ازش درخواستی می شد !

چقدر خوب می شد اگر ..... هر کس حد و حدود خودش رو می دونست و پا رو فراتر از اون نمی گذاشت !

چقدر خوب می شد اگر ..... خدا زمانی که می دید کسی نه راه پَس داره نه راه پیش و طبق مصلحت و اجبار داره زندگی می کنه و ناچاره خودش نباشه و از خیلی خواسته هاش سرپوشی کنه بخاطر مصلحت های بزرگتر ولی اطرافیان و ناظران بیرونی این رو نمی تونند بفهمند و درک کنند خودش راه چاره ای باز می کرد ، حتی اگر این بود که دیگه تا همین جا بسشه !!

چقدر خوب می شد اگر ..... دیگران رو قضاوت نمی کردیم و بدون قضاوت کردن دیگران ، باهاشون رابطه می داشتیم ! برای قضاوت کردن نیاز به اطلاعات جامع و کاملی از افراد داریم که مطمئناً اونچه که ما می بینیم برون آدمهاست و از درون اونها ، سلائق ، علائق ، روحیات و شخصیت و اهداف اونها "حتماً " بی اطلاعیم پس حق قضاوت راجع به هیچ کس رو نداریم !

چقدر خوب می شد اگر ..... برخی مسئولین عزیز ما قول و فعلشون یکی بود !!

چقدر خوب می شد اگر ..... از نظر برخی مسئولین ، مردم فقط موقع انتخابات و راهپیمایی عزیز نمی شدند !

چقدر خوب می شد اگر ..... همه اعم از مسئولین و مردم واقعاً به " مُر قانون " عمل می کردند نه فقط در سخنرانی ها و تریبون ها و خطابه ها !

چقدر خوب می شد اگر ..... همیشه رای و نظر مردم در کشور داری " واقعاً " ملاک بود و رای مردم تزئینی و برای نمایش و پُز به دنیا نبود که مردم به تفکری رای بدهند اما عملاً تفکر مقابل همه کاره باشه !

چقدر خوب می شد اگر ..... همه در برابر قانون برابر بودند و نزدیکی به فلان دفتر یا نهاد یا دستگاه امنیتی دال بر مصونیت های آهنین قضایی و رانت های اطلاعاتی و رسانه ای نمی شد !

 چقدر خوب می شد اگر ..... همه مجبور بودند همیشه خود واقعی شون باشند ، خود خودشون !!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 71 بازدید