کابینه پیشنهادی به رئیس جمهور منتخب

به نام خدا

 

محضر حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم منتخب جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام ، پیرو اطلاعیه دفتر جنابعالی پیرامون ارسال پیشنهادات * درارتباط با انتخاب اعضای کابینه بدینوسیله پیشنهاداتی عرض می کنم که امید است مورد قبول یا بررسی حضرتعالی قرار گیرد ، پیشاپیش از توجه آن مقام محترم و تیم مشاور سپاسگزاری می نمایم .

مشاور ارشد رئیس جمهور : دکتر محمدرضا عارف

 این روزها از طرف برخی اصلاح طلبان و هواداران آنها فشارهایی مبنی بر الزام بکارگیری دکتر عارف در پست معاونت اولی مشاهده می شود که مبنای منطقی ندارد زیرا بر طبق اصل 124 قانون اساسی انتخاب معاون اول و سایر معاونین حق رئیس جمهور می باشد .

البته در صورت تحقق این انتصاب قطعاً ما هواداران اصلاحات خوشحال خواهیم شد زیراکه دکتر عارف را فردی باتجربه ، نخبه ، معتدل و دردرون نظام می دانیم اما آقای خاتمی و آقای دکتر عارف و اصلاح طلبان واقعی نجیب تر از این هستند که از رئیس جمهوری منتخب سهم خواهی کنند و ایشان را در محذوریت قرار دهند چراکه طبیعی است افرادی همانند مهندس نعمت زاده ، مهندس جهانگیری و دکتر نوبخت به رئیس جمهور منتخب نزدیک تر هستند و شاید تمایل ایشان به سمت این افراد باشد .

از طرفی هم به صلاح نیست در همین ابتدای کار دولت شائبه انشقاق بین اصلاح طلبان و اعتدال گرایان که زمینه ساز حماسه 24 خرداد شدند پدید آید و بخشی از هواداران و رای دهندگان رئیس جمهور منتخب ریزش کنند .

پیشنهاد اینجانب مبنی براین است که پس از تنفیذ و تحلیف اولین حکم انتصاب دولت یازدهم بنام آقای دکتر عارف صادر شود و در صورتی که تمایلی بر معاونت اولی ایشان نیست به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهور و مسئول برنامه های پنجساله کشور تعیین شوند .

و در حکم ایشان چند نکته ذکر گردد از جمله مشاوره به رئیس جمهور و کلیه اعضای کابینه ، سرپرستی تیم علمی ، دانشگاهی و فن آوری دولت و پیگیری نحوه اجرای برنامه پنجساله پنجم و سرپرستی تیمی برای تدوین برنامه پنجساله ششم و پیگیری و نظارت بر حُسن اجرای آن پس از تصویب .

در این صورت هم رئیس جمهور منتخب فرد موردنظر خود را به کرسی معاونت اولی می نشانند و هم از ظرفیت های دکتر عارف به نحو احسن استفاده شده و در ابتدای کار دولت شائبه هرگونه انشقاق و هجمه احتمالی و ریزش منتفی می شود .

معاون اول رئیس جمهور : مهندس اسحاق جهانگیری

با توجه به اوضاع نامناسب کسب و کار و تولید و صنعت که نقش مهمی در رونق اقتصادی و کاهش تورم و بیکاری دارند نیازاست شخصی باتجربه در این بخش ها و صاحب نظر ، نزدیک به دیدگاههای رئیس جمهور منتخب و با توانایی هدایت تیم اقتصادی و صنعتی تجاری کابینه معاون اول باشد که با توجه به فرض تفویض تدوین و پیگیری برنامه های پنجساله به مشاور ارشد با فراغ بال بیشتری می تواند در بخش های ذکر شده مثمر ثمر باشد .

با توجه به سابقه نمایندگی مجلس ، استانداری و وزارت مهندس جهانگیری و توانایی ایشان در موارد فوق الذکر و همسویی دیدگاهها با رئیس جمهور منتخب و آیت الله هاشمی و مقبولیت از طرف رهبری معظم و آقای خاتمی و اصلاح طلبان ایشان در صورت عدم نظر مساعد روی دکتر عارف مناسب ترین فرد برای معاونت اولی رئیس جمهور هستند .

وزارت آموزش و پرورش : دکتر علی اصغر فانی

معروف است در زمان وزارت آقای حاجی وزیر واقعی ایشان بودند و وزارتخانه در اصطلاح روی کاکل ایشان می چرخید . ایشان سابقه طولانی در رده های بالای مدیریت وزارت آموزش و پروش دارند و یک " آموزش و پرورشی " هستند و مشکلات فرهنگیان و آموزش و پرورشی ها را بخوبی درک می کنند و درصورت وزارت در کوتاهترین زمان سوار کار خواهند شد و نیازی به آزمون و خطا ندارند .

امیدوارم برخلاف مرحوم علاقه مندان در سال 80 که آقای حاجی به جای ایشان انتخاب شد و سهم آن مرحوم از آموزش و پرورش تنها نامگذاری یکی از ساختمان های وزارتخانه شد دکتر فانی وزیر شوند و وزارت آموزش و پروش بعد از مدتها صاحب نیرویی با تجربه از درون خانواده خود شود .

وزارت اطلاعات : حجت الاسلام والمسلمین عبدالواحد موسوی لاری

تجربه هفت سال وزارت کشور در سالهایی پر حادثه از نظر امنیت داخلی و مسائل سیاسی به انضمام تحصیلات حوزوی که طبق قانون وزیر اطلاعات باید در سطحی آن را داشته باشد و مقبولیت نزد رهبری دلایل معرفی ایشان به عنوان وزیر اطلاعات می باشد .

وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات : دکتر علی اکبر جلالی

ایشان یکی از اساتید بنام دانشگاهی در زمینه IT می باشند که در زمینه فن آوری اطلاعات پروژه ها و طرح هایی راهم در سطح اجرایی عهده دار بوده اند و رزومه کاملاً پربار و تخصصی در این زمینه دارند و در صورت وزارت یکی از متخصص ترین مدیران نظام از ابتدا تا کنون لقب خواهند گرفت .

وزارت امور اقتصادی و دارایی : دکتر محمد باقر نوبخت

کیست که نداند محور اصلی برنامه های اقتصادی دولت تدبیر و امید بر ایشان استوار است و مغز متفکر گروه اقتصادی دولت دکتر نوبخت هستند که نمایندگی چهاردوره مجلس و معاونت اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک و فعالیت علمی و دانشگاهی از ایشان چهره ای مقبول برای این پست می سازد که مورد اعتماد رئیس جمهور منتخب نیز می باشند .

وزارت امورخارجه : دکتر محمدجواد ظریف

سابقه دیپلماتیک گسترده و طولانی در حوزه وزارت امورخارجه و سازمان ملل متحد ، عضویت در تیم مذاکره کننده هسته ای دولت اصلاحات در زمان جناب آقای دکتر روحانی و مسئولیت برگزاری اجلاس های مهم بین المللی مثل اجلاس سران کشورهای اسلامی در سال 1376 در تهران دلایل معرفی ایشان می باشد .

وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی : دکتر محمدرضا ظفرقندی

مقام بالای علمی و دانشگاهی ( فوق تخصص جراحی عروق ) ، ریاست موفق مهمترین دانشگاه علوم پزشکی کشور دانشگاه علوم پزشکی تهران طی سالهای متمادی و ریاست کل سازمان نظام پزشکی کشور ، در سال 80 که دکتر پزشکیان معرفی شدند ایشان جزو گزینه های جدی وزارت بودند اما در نهایت رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران باقی ماندند .

وزارت تعاون ، کار و رفاه و امور اجتماعی : محمد شریعتمداری

این وزارتخانه چه قبل از ادغام و چه بعد از آن تبدیل به حیاط خلوت دولت شده بودند و اطرافیان و دوستانی که پست دیگری به آنها نمی رسید در این وزارتخانه ها گمارده می شدند و بطور کلی این وزارتخانه ها هیچ وقت جدی گرفته نمی شدند .

درصورتی که ما در این وزارتخانه نیاز به مدیری باتجربه و با فهم و درک بالای اقتصادی داریم چون اصل کار این وزارتخانه ها در چهارچوب مسائل اقتصادی و نه کارگری است .

جناب آقای محمد شریعتمداری با هشت سال تجربه موفق در یکی از مهمترین وزارتخانه های اقتصادی یعنی بازرگانی و امین رهبری و رئیس جمهور منتخب بودن و اشتهار به سلامت و پاکدستی و دارابودن شم اقتصادی و مدیریت اقتصادی گزینه بسیار مناسبی برای این پست می باشند .

وزارت جهادکشاورزی : دکتر سید صفدر حسینی

تحصیلات عالی در زمینه اقتصاد کشاورزی و کار علمی در این زمینه در دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران ، سابقه وزارت در دو وزارتخانه کار و اقتصاد و استانداری ایشان را گزینه ای قابل تامل برای این پست می نماید .

اگر دقت شود امروز اقتصاد کشاورزی ما دارای آسیب های فراوانی است که باعث بروز مشکلاتی برای دامداران ، کشاورزان و باغداران محترم شده است و با توجه به تحصیلات مرتبط ایشان و سابقه مدیریت کلان امید است ایشان بتوانند مشکل گشا باشند .

وزارت دادگستری :

بر طبق قانون اساسی انتخاب وزیر دادگستری از حقوق مشترک رئیس قوه قضاییه و رئیس جمهور می باشد و مطلوب این است که به رئیس محترم قوه قضاییه حق بدهیم ابتدا ایشان گزینه های مورد نظر را انتخاب و معرفی کنند و سپس رئیس جمهور فرد نهایی را انتخاب کند . فقط می توانیم این نکته را بگوییم که بهتر است وزیر دادگستری فردی روحانی ، روشنفکر و تحصیلکرده حوزه و دانشگاه باشد تا وزن این پست بالاتر رود .

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح : سردار سرتیپ پاسدار احمد وحیدی

ابقای ایشان ( منوط بر موافقت فرماندهی کل قوا و ستاد کل نیروهای مسلح ) بهترین دفاع مبنی براین است که دولت یازدهم اتوبوسی رفتار نخواهد کرد و شایستگان را درو نمی کند .

با توجه به عملکرد چهارسال گذشته سردار وحیدی که قابل قبول بسیاری بوده و بی حاشیه بودن ایشان وسلامت کاری و شایستگی و کاردانی و تجربه می طلبد از تغییر ایشان اجتناب کرده و حداقل یک دوره چهارساله به ایشان فرصت داده شود دستاوردهای ارزنده خود را تکمیل کنند ، به نظرم تغییر ایشان ظلم است .

وزارت راه و شهرسازی : مهندس علی نیکزاد

با توجه به پروژه های مهمی که در دولت آقای احمدی نژاد در بخش عمرانی ایجاد شد و قسمت اعظمی از آنها به دولت یازدهم کشیده شد شاید بهتر باشد مهندس نیکزاد که شخص پرتلاشی هستند و بهتر از هر کس دیگر با پروژه های مذکور و نحوه پیشرفت و اعتبارسنجی و .. آنها آشنا هستند به شرط پذیرفتن شروط دولت یازدهم از جمله برطرف کردن ضعف های مسکن مهر در سمت خود باقی بمانند و مسئولیت پروژه های عمرانی دولت گذشته که کم هم نیستند بی جهت گردن دولت تدبیر و امید نیافتد و در طی چهارسال آینده به سرانجامی رسانده شوند .

وزارت صنعت ، معدن و تجارت : دکتر محمد نهاوندیان

تحصیلات عالی در زمینه اقتصاد و کار با بخش دولتی و خصوصی در زمینه صنعت و تجارت و آشنایی مناسب با مشکلات گذشته و فعلی این بخش دلیل مناسبی برای انتخاب ایشان می باشد .

وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری : دکتر علی اکبر صالحی

چهره شناخته شده علمی در سطح داخلی و خارجی ، سابقه مدیریت در سطح دانشگاهی و کلان دولتی و نزدیک به دکتر روحانی از نظر سیاسی از ایشان گزینه مناسبی برای این پست می سازد .. من بسیار بعید می دانم آقای دکتر اطاعت از مجلس نهم رای اعتماد بگیرند .

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی : حجت الاسلام والمسلمین رسول جعفریان

خواهش من این است که برای این پست حتماً از یک روحانی خوشفکر تحصیلکرده دانشگاه استفاده کنید ، روحانی بودن وزیر ارشاد باعث وزانت هرچه بیشتر این پست و کمک بهتر به تحقق اهداف این وزارتخانه و تحقق انتظارات نظام از مباحث فرهنگ دارد و یک روحانی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فهم درستی از این مباحث و نحوه رسیدن به آنها دارد .

جناب آقای رسول جعفریان از جمله روحانیون خوشفکر ، تحصیلکرده و فعال دانشگاهی هستند که سابقه مدیریت فرهنگی نیز دارند و در اداره کتابخانه مجلس شورای اسلامی خاطره خوبی از خودبجا گذاشتند و زمینه رای آوری ایشان در مجلس نیز بسیار بالاست و تا جایی که شنیدم مورد تایید رهبری هم هستند .

وزارت کشور : دکتر محمدباقر قالیباف

اگر بین ایشان و دکتر روحانی درک و تفاهم متقابلی حاصل شود و مسائل پیش آمده در مناظره آخر مانع نباشد ایشان بهترین گزینه برای وزارت کشور هستند در غیر این صورت حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری را پیشنهاد می دهم .

جناب آقای دکتر قالیباف هم کار عمرانی و مدیریتی کرده اند هم کار امنیتی و سیاسی که همه اینها برای انتخاب یک وزیر کشور مطلوب بسیار حائز اهمیت می باشد .

وزارت نفت : مهندس محمدرضا نعمت زاده

سابقه طولانی ایشان به عنوان وزیر در دولت های بعد از پیروزی انقلاب و مدیریت بالادستی در وزارت نفت از ایشان چهره ای پرتجربه می سازد و اعتمادبالای دکتر روحانی به ایشان هم مزید برعلت می باشد .. امروز ما در وزارت نفت به چنین چهره ای نیازمند هستیم .

وزارت نیرو : دکتررضا اردکانیان

سابقه مناسب مدیریت بالادستی در این وزارتخانه در دوران اصلاحات به عنوان معاون وزیر و قائم مقام و تحصیلات آکادمیک بالای مرتبط با ماموریت این وزارتخانه دلیل پیشنهاد ایشان است .

البته ظاهرا ایشان به دلیل مسئولیت در برنامه جهانی آب ایران نیستند و اگر امکان همکاری با ایشان فراهم نشد مهندس پرویز فتاح با توجه به سلامت کاری و اخلاقی و مدیریت مناسب این وزارتخانه در گذشته نه چندان دور گزینه پیشنهادی جایگزین هستند .

وزارت ورزش و جوانان : مهندس سعید فائقی

تجربه بالا و طولانی در عرصه ورزش و مدیریت سطوح بالای ورزش و مقبولیت بسیار مناسب دربین اهالی ورزش دلایل پیشنهاد ایشان می باشد .

معاونت حقوقی و قانون اساسی رئیس جمهور : دکتر حسین میرمحمدصادقی

معاونت رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و بهره وری کشور : دکتر علی طیب نیا

معاونت رئیس جمهور و ریاست سازمان انرژی اتمی : دکتر فریدون عباسی

معاونت رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی  و گردشگری : فرد خاصی مد نظر ندارم اما ان شالله مدیری ایران شناس و تاریخ شناس انتخاب شود

معاونت رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست : مهندس سید محمد مجابی ( فقط از طریق رزومه با ایشان آشنا هستم اما به نظرم برای این پست فرد متخصصی هستند )

معاونت رئیس جمهور و ریاست بنیاد شهید : حسین مظفر

به نظرم ایشان برای این پست آنقدر فرد ارزشمندی هستند که بشود ایشان را از مجلس گرفت و به دولت آورد .. هم در دولت به عنوان وزیر بوده اند هم در مجلس نماینده بوده اند هم مورد اعتماد رهبری در مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند و هم از خانواده های معظم شهدا و نیروهای ارزشی می باشند که بخوبی می توانند این مسئولیت را درک کنند .

مشاور رئیس جمهور و رئیس مرکز امور مشارکت زنان : دکتر معصومه ابتکار

دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی : دکتر جعفر توفیقی

دبیرشورای عالی امنیت ملی : علی ربیعی

پیشنهاد می کنم پایان کارمعاونت های موازی کار رئیس جمهور مثل علمی و فن آوری ، روابط بین الملل و امثال اینها هم اعلام شود .

برای حل و فصل مسئله هسته ای نیز به پیشنهاد رئیس جمهور و حکم رهبری شورای عالی هسته ای مرکب از افراد زیر تشکیل شود و هرگونه تصمیم گیری درزمینه مسئله هسته ای در این شورا انجام شود : رئیس جمهور ( رئیس شورا ) ،  رئیس مجلس ، دبیرشورای عالی امنیت ملی ، رئیس سازمان انرژی اتمی ، معاونت فنی سازمان انرژی اتمی ، وزیر اطلاعات ، وزیر امورخارجه ، یک نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، دو نفر به انتخاب رهبری و یک نفر به انتخاب رئیس جمهور

سرتیم و اعضای هیات مذاکره کننده به پیشنهاد رئیس جمهور ، تصویب اکثریت شورا و تایید نهایی رهبری انتخاب شوند .

در پایان از اینکه فرصتی فراهم کردید نا پیشنهادات خود را در زمینه اعضای کابینه ارائه نماییم از شما تشکر می کنم ، هرچند ان شالله با راه انداختن سایتی اختصاصی فرصتی به شکل ثابت تا پایان عمر دولت فراهم شود تا به طور مرتب بتوانیم ایده ها و پیشنهادات خود را عرضه کنیم .

از خداوند منان برای شما و همکاران محترمتان در این مسیرخطیر آرزوی موفقیت دارم .

*این نامه برای دفتر رئیس جمهور منتخب ارسال شد

پی نوشت اول : از تغییر پی در پی قالب وبلاگ عذرخواهی می کنم ، قالب های قبلی دچار مشکلات فنی بودند .

پی نوشت دوم : پیشاپیش آرزوی قبولی طاعات همه عزیزان در ماه مبارک رمضان رو دارم ، ان شالله ما رو در دعاهاتون فراموش نکنید .  

 

 

 

 

/ 0 نظر / 64 بازدید