فوق تخصص محوری !!

به نام خدا

 

در بین پیراپزشکان و اهالی علوم پایه پزشکی معروفه که وزارت بهداشت وزارتی " پزشک محور"  و " پزشک پرست " هستش ! ولی به نظرمن صدا و سیما در این زمینه با فاصله مقام اول رو داره ! اونم نه پزشک محور بلکه متخصص محور و فوق تخصص محور !

در بسیاری از برنامه های بهداشتی – پزشکی صدا و سیما براحتی می شه برای بسیاری از موضوعات از پزشکان عمومی ، کارشناسان پرستاری ، بهداشت عمومی ، فیزیوتراپی ، مامایی و امثال اینها و حتی کارشناسان ارشد رشته های علوم پایه مثل میکروب شناسی ، ایمونولوژی ، فیزیولوژی ، بیوشیمی و ... استفاده کرد و به نظرم خیلی بهتر هم جواب می ده و هر کدوم از اینها با توجه به احاطه کاملی که در زمینه تحصیلی شون دارند بسیار کامل تر و جامع تر می تونند به مردم اطلاعات بدن اما متاسفانه نمی دونم چه اصراریه که برای موضوعات عمومی حتما متخصصین و فوق تخصص ها دعوت بشن ؟!!

یعنی یک پزشک عمومی یا یک کارشناس بهداشت عمومی نیم ساعت نمی تونه راجع به واکسیناسیون حرف بزنه و حتما عزیزان باید فوق تخصص عفونی بیارن ؟!! یا راجع به کمردرد یک فیزیوتراپیست اطلاعات کمی داره ؟!

تا زمانی که خود صدا و سیمای ما خیلی وقته دیگه رسالت رسانه ملی بودنش رو از یاد برده و سلیقه ای اداره می شه به این باور نرسه که دنیای پزشکی فقط در  متخصص و فوق تخصص بالینی خلاصه نمی شه امیدی به طرح هایی مثل نظام ارجاع نخواهد بود و نباید از مردم توقع داشت که برای یک ترش کردن ابتدا بجای پزشک عمومی صاف پیش فوق تخصص گوارش نرن !

پی نوشت : از این به بعد دیگه تو وبلاگ خبری از مطالب چند قسمتی ( چه علمی چه غیر علمی ) نخواهد بود و مطالب سعی خواهد شد به شکل کوتاه و تک قسمتی نوشته بشه تا هم خوانندگان محترم راحت باشند هم شاید من بتونم بیشتر در خدمت باشم ، البته گاهی وقتها در تحلیل ها یا مطالب غیر علمی مثل درد و دل ها و رنجنامه ها !! مطلب کوتاه نشه که طبیعی هم هست اما حداقل مطالب علمی حتما کوتاه و یک قسمتی خواهد بود . 

/ 0 نظر / 57 بازدید