پزشکی در اسلام - قسمت بیست و هفتم

به نام خدا

 

1-    در روایتی وارد شده است که حضرت‏ باقر علیه السلام زنی را دید که در حال احرام به وسیله بادبزن چهره خود را پوشانیده است . امام علیه السلام شخصا با چوبدستی خود  بادبزن را از چهره آن زن دور فرمود.

 

2-    در حدیثی آمده است که زنی در حال احرام نقاب زده بود . حضرت باقر علیه السلام فرمود نقاب را بردار ، زیرا اگر نقاب داشته‏ باشی رنگ چهره‏ات تغییر نمی‏کند یعنی باید آفتاب ، رنگ پوست صورتت را عوض کند

 

قرار نیست ما اینجا بحث فقهی کنیم ! این دو روایت جزو روایت هایی هستند که فقها از اونها به عنوان بی اشکال بودن نپوشاندن صورت یا وجه از جانب خانم ها رو استنباط می کنند اما در دل این دو روایت علاوه بر این جواز فقهی می شه استنباط دیگه ای هم داشت که به ما مربوطه و اونم نقش آفتاب در تامین ویتامین دی بدن بخصوص در خانم هاست که امروز همین کمبود ویتامین دی در کشور ما بخصوص در خانم ها دارای شیوع بالایی شده و حتی خود مسئولین وزارت بهداشت هم به این قشر توصیه به استفاده از یک عدد مکمل 50 هزار واحدی ویتامین دی به شکل ماهانه می کنند .

البته اول بهتره با آزمایش خون سطح ویتامین دی رو اندازه گرفت و اگه زیر 30 بود یعنی شخص دچار کمبود نسبی یا شدید این ویتامین هستش ولی مسئولین وزارت بهداشت می گن کمبود خیلی شایع شده و مشکلی در مصرف ماهی یک عدد مکمل 50 هزار واحدی ویتامین دی نیست . دانش آموزان ، خانم ها و میانسالان از جمله گروههای هدف هستند .

همون طور که می دونید یا شنیدین کمبود ویتامین دی در ابتلا به بیماریهایی مثل ام اس ، پوکی استخوان ، فشار خون ، بیماری های قلبی عروقی ، دیابت و ... می تونه تاثیر گذار باشه .

زمانی که نور آفتاب به طور مستقیم ( نه از پشت شیشه ! ) به پوست می تابه  با اثر در ماده ای بنام 7 – دی هیدرو کلسترول در پوست باعث می شه این ماده تبدیل به پیش ساز غیرفعال ویتامین دی بشه که این پیش ساز بعد سفر به کبد و خون وارد کلیه می شه و اونجا به فرم فعال ویتامین دی تبدیل می شه پس نور آفتاب نقش کلیدی و شروع کننده در ساخت ویتامین دی در بدن ایفا می کنه و هیچ بعید نیست جواز باز گذاشتن چهره در خانم ها و برخورد امام باقر ( ع ) با خانم هایی که چهره پوشانده بودند ارتباطی با این مقوله داشته باشه .

البته زیاد قرار گرفتن در معرض نور آفتاب هم می تونه زمینه ساز سرطان پوست و کک و مک بشه اما در حد معقولی روزانه اگه تماس باشه مشکلی بوجود نمی آد . توصیه می شه بچه های کوچک رو لخت ( فقط با یک پوشک یا شورت )  روزی یک ربع در معرض مستقیم نور آفتاب ( نه از پشت شیشه ) قرار بدین تا ویتامین دی اونها تامین بشه .

پیشنهاد من اینه که اگه عزیزان بخصوص خانم ها آزمایش خون می خوان بدن از پزشک درخواست کنند آزمایش ویتامین دی رو هم براشون بنویسه و بعد اطلاع ، اقدامات بعدی رو شروع کنند .

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 63 بازدید