چند چند چند ؟

به نام خدا

پنجشنبه سوم اردیبهشت ماه 88

مطلب بعدی وبلاگ : پنجشنبه هفدهم اردیبهشت ماه 88

 

به عنوان یه بیننده حرفه ای فوتبال و کسی که بیست ساله یکی از تفریحات و سرگرمی های اصلی اش دیدن فوتبال به شکل حرفه ایه و تو جوونی اش !! فوتبال هم بازی می کرده امروز می خوام راجع به تیم ملی فوتبال ایران و سیستم بازی احتمالی اش صحبت کنم .

 در مورد اتفاقات اخیر هم باید بگم انتصاب آقای مایلی کهن از اول هم علمی و کارشناسی نبود ، هر چند خودش گفته بیانیه معنی استعفا نداشته اما ظاهرا مسئولین خیلی هم بدشون نیومده !! و سریع لطف کردند استعفا رو قبول کردند !! مشکل اصلی فوتبال ما مدیریت غلط سازمان تربیت بدنی هستش که از بعد جام جهانی شروع شد و به این فدراسیون ختم شد . به هر حال  امیدوارم هر چه زودتر تکلیف سرمربی روشن بشه، ما که تو مدیریت آقایون موندیم !!

تیم ملی زمان علی دایی با دو سیستم 1-3-2-4 و 2-4-4 بازی می کرد، یعنی ما با دفاع خطی و بعضا تک مهاجم ( اونم تو خونه ! ) بازی می کردیم و کلا اون چیزی که من دیدم این بود که خیلی مشکل داشتیم چه تو دفاع چه تو حمله و تو کار تاکتیکی خیلی خوب نبودیم که شاید یکی از علل اصلی اش هم این بود که تو بازی های تدارکاتی با یه تیم بازی می کردیم و تو بازی های اصلی با یه سری بازیکنان دیگه ، اما کلا این سیستم ها – هر چند مدرن – ولی برای ما بیشتر جنبه دفاعی اش به چشم می اومد تا هجومی اش  و همیشه تو حمله کم تعداد بودیم ، در صورتی که تو بازیهای سطح بالای اروپا  که با همین سیستم ها هم هست برعکسه !

 اصولا ً سیستم ها مثل سن انسان فقط یک عدد هستند و خیلی هم نباید غرق بحث شون شد ، اما یه جاهایی هم همین سیستم ها واقعا مشخص کننده نتیجه بازی هستند ، کارشناسان می گن مربی باید با توجه به داشته هاش سیستم رو تعیین کنه و برگ برنده هم همین جاست . مربی که بتونه داشته هاش رو تو بهترین سیستم قرار بده موفق خواهد بود و اصرار به یه سیستم – هر چند مدرن و امروزی – ولی بدون توان و ابزار پیاده سازیش نتیجه اش همین می شه که دیدین .

می گن بازی با سیستم سه دفاعه منسوخ شده و الان همه جای دنیا با دفاع خطی ( Flat ) بازی می کنند اما از اون جایی که ما در ایران زندگی می کنیم و ایرانی ها کلا آدم های عجیب و غیر قابل پیش بینی هستند به نظر می رسه تیم های ایرانی کلا با سیستم سه دفاعه نتایج بهتری می گیرند !!

اگه تو دنیا با دفاع خطی 4 نفره بازی می کنند واقعا تو دفاع و حمله پرتعداد هستند اما اینجا  دفاع خطی تیم های های ما با یه حمله حریف کاملا بهم می ریزه !! و اون اهداف بازی با دفاع خطی اصلا تامین نمی شه .

نکته دیگه که به نظر می رسه موید درست بودن این دیدگاه باشه هم اینه که ما در سه بازی آینده دوبازی مون با دوکره در خونه اونهاست و بازی کردن در چنین شرایطی با دفاع خطی چهار نفره یعنی خودکشی ، تجربه نشون داده هر وقت ما با دفاع خطی جلوی تیم های سرعتی بازی کردیم خیلی مشکل داشتیم .

در شرایط فعلی مناسب ترین سیستم برای تیم ملی با توجه به داشته هامون  2-5- 3 یا حتی 3-4- 3 ( بخصوص تو بازی با امارات در تهران ) هستش  که هم موقع دفاع و هم موقع حمله می تونیم پرتعداد باشیم ،  دوازده سیزده سال پیش اون تیم معروف 98 هم 2-5-3 بازی می کرد ، افشین پیروانی سوئیپر یا دفاع پوششی بود و خاکپور و استاد اسدی مدافعان یارکوب یا استاپرهای تیم بودند و انصافا هم تیم بدبازی نمی کرد یا لااقل از تیم فعلی بهتر بازی می کرد .

 اصولا تیم های ایرانی با دفاع پوششی خیلی بهتر بازی می کنند تا تو سیستم 2-4- 4 با دو دفاع وسط !! علی الخصوص جلوی تیم های سرعتی این سیستم خیلی بکار می آد ، ابزارش رو هم داریم : سیدجلال حسینی راحت می تونه دفاع پوششی بازی کنه و هادی عقیلی و مثلا پیروز قربانی دوتا استاپر ما باشند ، ما تو جام ملتهای آسیای 2006 هم با همین سیستم 120 دقیقه جلوی کره گل نخوردیم .  

برای خط هافبک ما احتیاج به یه هافبک دفاعی ( از بین نکونام ، باقری ، مازیار زارع  و حسین کاظمی ) یک هافبک طراح و بازیساز یا play maker (  از بین مبعلی ، نویدکیا ، محمد نوری ، جباری  ) و یک هافبک آزاد و همه جا رو یا All around ( شجاعی یا علی کریمی ) داریم . تو پیستون راست مهدوی کیا ، کاظمیان ، خسرو حیدری و کعبی و تو پیستون چپ نیکبخت ، معدنچی و زندی گزینه های خوبی هستند .

برای خط حمله هم ما حتما باید بنا بر دلایلی که اگه عمری بود قبل از بازی کره شمالی می گم یک سانتر فوروارد و یک مهاجم دوم  داشته باشیم . متاسفانه ما بعد از علی دایی سانتر فوروارد خوبی نداشتیم و بهترین گزینه مون الان هاشمیان هستش که خیلی وقته نه گل زده نه تو آلمان درست حسابی بازی کرده و بقیه گزینه ها خیلی باهاش فاصله دارند ( سامره ، عنایتی که مدتهاست بازی نکرده ! خلیلی که هنوز آماده نیست و سید صالحی و فراز فاطمی که با هاشمیان خیلی فاصله دارند ) ولی تو مهاجم دوم دستمون خیلی بازه  ، غلامرضا رضایی ، خلعتبری ، برهانی ، اکبرپور که فیزیکی هم بازی می کنه و حتی مهدوی کیا در حال حاضر گزینه های خوبی هستند.

اگه یه زمانی هم کریمی و هم شجاعی رو باهم داشتیم بناچار باید یکی هافبک آزاد باشه (کریمی ) و یکی هم مهاجم دوم ( شجاعی ) تا از قابلیت های هردو بتونیم استفاده کنیم .

تو بازی با امارات که تو تهران داریم ما حتما باید با سه مهاجم بازی کنیم و نترسیم ، یه سانتر فوروارد وسط و دوتا پیستون نفوذی سرعتی چپ و راست با خصوصیات تهاجمی  خیلی تو اون بازی به کارمون می آد  ولی تو بازی هایی که با دوکره داریم دیگه خیلی ریسکه مگر زمانی که مجبور بشیم !! به هر حال ما باید از سیستمی استفاده کنیم که بهمون هم در دفاع و هم در حمله برتری عددی بده و شناور باشه .  

من با سیستم 4 دفاعه یا Flat مخالف نیستم اما ما واقعا هنوز با این سیستم مشکل داریم و نه دفاع های کنار ( علی الخصوص دفاع چپ ) کامل ( که هم در حمله موثر باشه هم در دفاع ) داریم نه دو دفاع وسط مون تا حالا خیلی با هم و  با یار کنار  هماهنگ نشون دادن که همه اینها لازمه این سیستمه .

 

 

 

نکته بالینی :

 

امروز می خوام راجع به کلسترول یا چربی بالای خون  ( هایپرکلسترولمی یا به عبارت وسیع تر هایپرلیپیدمی ) باهاتون حرف بزنم ، این بحث ، بحث بسیار مفصلی تو بیوشیمی و تغذیه و غدده که چند جلسه درسی هم ممکنه  طول بکشه و من اصلا قصد ندارم وارد جزئیات و مباحث خیلی تخصصی بشم و فقط به شکل فشرده و ساده شده و به زبون عامیانه چیزهایی رو می گم که به دردتون بخوره و به کارتون بیاد.

خب اول اینکه چربی برای بدن ما لازمه و چیزی نیست که ضرر مطلق داشته باشه و باید کاملا از دار دنیا حذف بشه .  در یک تغذیه مناسب برای یک شخص سالم و طبیعی  حدود 20 تا 30 درصد کالری غذا باید از چربی ها تامین بشه ، چربی عایق بدن ماست ،ساختار بعضی از هورمون های مهم از چربی بنا شده و چربی بویژه از نوع مفیدش تو خیلی از اعمال و ساختارهای بدن ما نقش داره .

ما چربی هایی رو که باید به بدنمون برسه  برحسب ساختار شیمیایی شون به دو دسته کلی اشباع و غیر اشباع تقسیم می کنیم . چربی هایاشباع توصیه می شه کمتر از 10 % کالری دریافتیروزانه رو شامل بشن ( مثل کره ، روغن جامد ، مارگارین و امثال اینها ) چون ثابت شده باعث مشکلات قلبی عروقی می شن و خلاصه هر چقدر کمتر مصرف بشن بهتره ،  اینها تو ساختار شیمیایی شون یه پیوندهای مولکولی دارند که به ترانس معروفه .

اما چربی های غیر اشباع ، این چربی ها الان خیلی طرفدار دارن .  چون برای بدن مفید هستند و توصیه می شه از این چربی ها بیشتر استفاده بشه مثل روغن های گیاهی ( آفتابگردان ، کنجد ، هسته انگور  و روغن زیتون )  ، گوشت ماهی هم برعکس گوشت قرمز چربی مفیدی داره .

چربی که تو خون ماست اسمش چیه ؟  بهش می گن کلسترول که تو آزمایش خون تحت عنوان کلسترول تام یا توتال خون مقدارش نشون داده می شه و تری گلیسرید چربی اصلی ذخیره ای بدن ماست که تجمعش مثلا  زیر شکم بدجوری آدم رو تابلو و ضایع می کنه و ممکنه القابی از قبیل خیکی و گامبالو بهتون نسبت بدن !!

 بدبختانه یا خوشبختانه اگه مثلا قند زیادی تو بدن ما هم باشه تبدیل به همین تری گلیسرید می شه . اینکه می گن شما وقتی می خوای آزمایش بدی باید دوازده ساعت  ( و به عبارتی چهارده ساعت ) هیچی نخورده باشی و مثلا 6 عصر شام مختصری بخوری و فردا هفت هشت صبح بری آزمایش بخاطر همین تری گلیسریده نه کلسترول .

خب حالا این چربی خون یا کلسترول چطور باید تو خون رفت و آمد کنه ؟ شماها که همه ماشالله عشق ماشین ( نمی گم عقده که بهتون برنخوره ) هستین و ماشین رو تو زندگی چیز لازمی می دونید ( همه مثل شما فکر می کنند و چنین فرهنگی دارند که وضع ترافیک شده این ! ولی مثلا روزی سه چهار ساعت مطالعه مفید یا کارهای دیگه رو لازم نمی دونید ! عجب ! )

اگه بخواین جایی برین خب با ماشین می رین دیگه ! از میدون ولیعصر تا تجریش پیاده که نمی رین ! حالا اگه دوست نداشته باشین ( یا بهتر بگم عقده ماشین نباشین ) ماشین شخصی داشته باشین و سالی دویست تومان پول بیمه و چقدر پول بنزین و صافکاری و تعمیرگاه و لاستیک به اضافه جنگ اعصاب و استرس رانندگی رو ندین ( عجبا که چهار تومان پول آژانس هر چند وقت یه بار به نظر بعضی ها می آد اما این ها نه !!! ) با آژانس و تاکسی و اتوبوس و بالاخره با یه چیزی می رین دیگه ؟!! خلاصه برای این ور و اون ور رفتن حامل دارین دیگه !

این چربی بخت برگشته خون هم مثل شماست ! برای اینکه تو خون این ور و اون ور بره احتیاج داره سوار یه چیزی بشه و بیاد و تردد کنه ! اسم این حامل ها ماکسیما و زانتیا و پرادو و206 نیست ! این بنده خدا چربی خون از این پولهای مفت نداره بده ! اسم ماشین یا حاملش لیپوپروتئین بوده و خواهد بود ! مهم اینه که حملش کنه و به مقصد برسونه حالا هر چی می خواد باشه . برای چی 40 میلیون بده مثلا مدل بالاش رو بخره ؟! اون می رسونتش اینم می رسونتش !  همون پول رو بذاره بانک خصوصی با سود 25/17 یک ساله می دونین سالی چقدر سودش می شه ؟ مغز خر که نخورده بیاد بندازتش تو خیابون !

این لیپوپروتئین ها چند نوع دارند ، یه نوعش خیلی مزخرفه ! از این ماشین هاست که از گارانتی که تحویلش می گیرن وسط راه آتیش می گیره ! اسمش چیه ؟ بهش می گن LDL

/ 0 نظر / 5 بازدید