شام غریبان یا لیله الدفن ؟!!

به نام خدا

 

 

یکی از اشتباهات رایج جامعه ما ، تسری برگزاری " شام غریبان "  برای همه رفتگان و اموات خودی هستش .  درصورتی که " شام غریبان " مختص شهدای عاشورا و اسیران و بازماندگان اونهاست که بعد از جنگ روز عاشورا ، شب هنگام ، پیکرهای شهدا در دشت نینوا روی زمین بوده و تاریکی همه جا رو فرا گرفته بوده و خانواده ها هم که ماتم زده و داغدیده بودند و از اون موقع این بین شیعه و بخصوص ایرانیان رسم شد که به یاد تنهایی و تاریکی که اون شب بر پیکرشهدا و خانواده اونها مستولی شد شمعی روشن کنند .ولی متاسفانه ما چند وقتی هست  شاهد این هستیم که تا یکی از دنیا می ره و دفن می شه از همون سر مزار پشت بلندگو همه رو شب برای اونچه که به غلط " شام غریبان " می خوانند دعوت می کنند !!


و از همه مضحک تر هم اینکه یه مداح هم برای شب دعوت می شه واسه اینکه شور و حال رو بیشتر کنه شروع می کنه جوری خوندن و پیاز داغ رو زیاد کردن که اگه خانواده متوفی،  روز ، موقع دفن هم غش و ضعف نکرده باشند ( حالا واقعی یا مصلحتی اش رو کار ندارم ! ) حتماً همون شب می کنند !!!


در حالی که خانواده متوفی یک روز سخت رو پشت سر گذاشتند و برای شب نیاز به آرامش دارند و نباید هیزم به آتش غم اونها اضافه بشه ، چنین کاری مطلقاً عاقلانه و مدبرانه نیست .این کار نشون دهنده حداقل کم اطلاعی و کم دانشی کسانی است که چنین مراسمی رو برپا می کنند و اگه کمی سواد مذهبی و مطالعه داشتند حتماً می تونستند بین "شام غریبان " و"  لیله الدفن " یا شب اول قبر تمایز و افتراق قائل بشن !!اونچه که در دین توصیه شده که شب اول قبر یا همون " لیله الدفن " انجام بشه ادای دو رکعت نماز به کیفیتی که در مفاتیح الجنان هم ذکر شده و بهترین وقت خوندنش هم بین نماز مغرب و عشاء هستش می باشد به اضافه دادن صدقه و خوندن بعضی آیات و سوره ها مثل رضیت بالله .... و سوره ملک و یس ترجیحاً در کنار مزار هستش و شب مراسم گرفتن بنام " شام غریبان " و مداحی هایی که حال صاحب عزا رو بدتر می کنه چیزی جز انحراف از مسیر اصلی و سوراخ دعا رو گم کردن نیست !! بیاییم اجازه بدیم اونچه که شام غریبان می نامیم یکی باقی بمونه و مختص خاندان حسین بن علی ( ع ) باشه .


فقط توضیح اینکه اونچه بنام" شام غریبان "  ممکنه برای بعضی بزرگان انجام بشه و بشنوید بیشتر جنبه سیاسی و تبلیغاتی و فرهنگی داره و از جنس این " شام غریبان " هایی که خانواده ها برای عزیزانشون می گیرند و جنبه مَن درآوردی و خود آزاری داره !!! نیست . 


/ 0 نظر / 123 بازدید